Stanú sa zdieľané vozidlá súčasťou integrovanej dopravy? Čaká nás požičiavanie áut namiesto ich vlastnenia? Ako budú fungovať letiská v Poprade, na Sliači či v Žiline?
Aj tieto témy rozoberala nedávna medzinárodná konferencia o doprave Cesta bez hraníc, ktorej týždenníky MY venujú v aktuálnom vydaní mimoriadnu prílohu.
O jednej z tém konferencie hovoríme s Ľubomírom Palčákom.
Je stav mostov a ciest na Slovensku skutočne alarmujúci?
- Najhorší stav ciest I. triedy vykazuje Investičná výstavba a správa ciest (IVSC) Bratislava. Na začiatku roka 2019 tu bolo v nevyhovujúcom a zlom stave (v posledných dvoch stupňoch z piatich) až 446 km ciest I. triedy, čo je takmer 47 percent ich dĺžky. Nasleduje IVSC Žilina s 318 km, potom Košice s 291 km a nakoniec Banská Bystrica s 269 km ciest I. triedy. V prípade ciest II. triedy je spomedzi všetkých krajov najviac kilometrov v posledných dvoch klasifikačných stupňoch v Nitrianskom samosprávnom kraji, a to 419 km. Súhrnne za samosprávne kraje, ktoré spravujú cesty II. a III. triedy, je najviac ciest v nevyhovujúcom a havarijnom stave v Banskobystrickom – až 1069 km, Prešovskom – 714 km a Nitrianskom – 507 km.
Aký veľký je modernizačný dlh?
- Pri predpokladanej cene za rekonštrukciu 1 km cesty v rozsahu nielen obrusnej asfaltovej vrstvy, ale aj ložných vrstiev vo výške 250-tisíc eur sú pri priemernej šírke vozovky odhadované náklady na rekonštrukciu ciest I., II. a III. triedy v nevyhovujúcom a havarijnom stave v dĺžke 5293 km zhruba 1,3 miliardy eur. Náklady na rekonštrukciu mostov v zlom, veľmi zlom a havarijnom stave je zložité vyčísliť, vzhľadom na konštrukčné špecifiká jednotlivých stavieb a druh porúch. V prípade mostných objektov nejde iba o opravu vozoviek, ale aj mostovky a spodnej stavby.