
Stanú sa zdieľané vozidlá súčasťou integrovanej dopravy? Čaká nás požičiavanie áut namiesto ich vlastnenia? Ako budú fungovať letiská v Poprade, na Sliači či v Žiline?
Aj tieto témy rozoberala nedávna medzinárodná konferencia o doprave Cesta bez hraníc, ktorej týždenníky MY venujú v aktuálnom vydaní mimoriadnu prílohu.
Na konferencii vystúpil aj odborník na cyklistiku Juraj Hlatký.
Vážska cyklotrasa patrí medzi najdôležitejšie cyklistické komunikácie na Slovensku. Aká bude?
- Myšlienka vybudovať cyklotrasy popri Váhu vznikla ešte v roku 1997. Vtedy bolo vydané územné rozhodnutie pre vyznačenie Vážskej cykloturistickej magistrály z Komárna do Žiliny v dĺžke okolo 200 km. Prvý úsek vyznačili v roku 1997, celú trasu v rokoch 1997 – 2001. Stáli za tým piešťanská firma Turista a Slovenský cykloklub.
S nárastom automobilovej dopravy na cestách vznikla spoločenská potreba výstavby bezpečných cyklotrás mimo zóny automobilovej dopravy. Preto sa do popredia dostala aj trasa v koridore rieky Váh a jej derivačných kanálov. Vážska cyklotrasa bude najdlhšou cyklotrasou na Slovensku, v diaľničnej terminológii ju pracovne nazývame trasa „C-1“.
Ktoré úseky sú hotové, ktoré čaká realizácia?
- Celková dĺžka Vážskej cyklotrasy bude viac ako 400 km, z toho v ŽSK asi 170 km. V Nitrianskom, Trnavskom i Trenčianskom kraji už boli vybudované viaceré úseky trasy, u nás v Žilinskom kraji máme vybudovaný úsek od sútoku riek Váh a Kysuca od Budatínskeho hradu po začiatok obce Strečno. Za ďalšiu vybudovanú časť môžeme považovať 8 km trasy v Liptovskom Mikuláši, kde je táto trasa totožná s cyklotrasou Okolo Tatier.
V tomto roku by malo pribudnúť aj 3,8 km po ľavom brehu Váhu zo Žiliny na vodné dielo Žilina. V projektovej príprave máme aj úseky hranica TSK – Bytča – Žilina a Strečno – Lipovec – Vrútky. V stave prípravy technickej štúdie je aj úsek Šútovo – Kraľovany – Stankovany, ako aj zvyšné úseky trasy v celom kraji.
Na ktorú časť tejto cyklotrasy ste osobitne hrdý?
- Osobne som sa venoval tejto cyklotrase vo všetkých krajoch. Hrdý som ale najmä v mojom meste – Piešťanoch – na pilotné sprejazdnenie hate VD Sĺňava pre bicykle, ktoré bolo prvým na Slovensku.
A v Žilinskom kraji hlavne na vybudovanie cyklotrasy po pravom brehu Váhu – od hradu Budatín po vodné dielo Žilina.
Dnes si možno viacerí, najmä mladí ľudia, asi nevedia predstaviť, že v tomto úseku predtým neboli ani žiadne komunikácie.
No asi najkrajším momentom by však bolo vybudovanie úsekov tejto trasy v Domašínskom meandri, ako aj prekonanie Kraľovianskeho meandra starým železničným tunelom.
Spomínate úsek Strečno – Lipovec – Vrútky. V akom štádiu sú rokovania s ochranármi, ale aj s vlastníkmi pozemkov, ktoré sú kľúčové?
- O možnosti vybudovania cyklotrasy prielomom Váhu v Domašínskom mendri počúvam už dve desaťročia. No až v posledných piatich rokoch sme sa do tejto myšlienky pustili v ŽSK. Úprimne, netušili sme, aké náročné to bude. Dnes viem s istotou povedať, že ide o najnáročnejší cykloprojekt na Slovensku. Treba si uvedomiť, že ako subjekt samosprávy musíme postupovať v zmysle platných zákonov a noriem a každý externý úkon musíme obstarať v zmysle zákona o verejnom obstarávaní.