Nápady učiteľov ako využiť digitálne technológie vo vyučovaní majú zelenú

Technológie si dnes už bezpochyby našli svoje miesto v triedach základných a stredných škôl a všetko nasvedčuje tomu, že trend v oblasti digitálneho vzdelávania bude pokračovať aj naďalej.

Nie je tomu tak dávno, kedy boli mobilné telefóny, tablety či počítače na školách pre väčšinu žiakov a študentov tabu. Klasické zošity a učebnice však časom nahradili ich modernejšie a interaktívnejšie verzie, vďaka ktorým môžu učitelia aj žiaci počas hodín získať ešte väčšie množstvo informácií, a zároveň nadobudnúť potrebné zručnosti a skúsenosti nevyhnutné pre spoločenské a pracovné prostredie 21.storočia. Technológie si dnes už bezpochyby našli svoje miesto v triedach základných a stredných škôl a všetko nasvedčuje tomu, že trend v oblasti digitálneho vzdelávania bude pokračovať aj naďalej.

Na prvý pohľad síce vyzerá výučba pomocou digitálnych technológií ako zábava, je však veľmi dôležité, aby sa ich deti a vyučujúci naučili používať a využívať správnym spôsobom. Množstvo informácií v online svete so sebou často prináša riziká, ktoré je lepšie poznať dopredu. Ambíciou grantového programu Nadácie Orange e-Školy pre budúcnosť je preto práve pomoc vo vzdelaní ďalšej generácie k zodpovednému používaniu mobilných zariadení, internetu a mediálneho obsahu.

Nie je správne, aby sme deťom technológie zakazovali

Deti 21.storočia sú často viac technicky zdatné ako dospelí. Stretávajú sa s nimi od malička. Pedagógovia a rodičia sa musia vzdelávať, aby držali krok s deťmi: „Ak rodičia či pedagógovia nemajú základné znalosti s počítačom, tak sa s deťmi nemôžu rozprávať o tom, aké nástrahy ich na internete čakajú. Ak majú deti viac poznatkov o technológiách, je tam riziko, že dospelí nevedia určiť, čo robia ich deti, a teda vhodne reagovať na vzniknuté situácie. Nie je správne, aby sme deťom technológie zakazovali, ale musíme sa snažiť držať s nimi krok,“ vysvetľuje členka hodnotiacej komisie grantového programu e-Školy pre budúcnosť, zároveň učiteľka na ZŠ a doktorandka na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Nika Klimová.

Ak má učiteľ nápad, ako využiť digitálne technológie vo vyučovaní

Väčšina detí si dnes už nevie predstaviť, aké je to fungovať bez internetu, mobilu či tabletu. Zvyknú na nich tráviť svoj školský aj voľný čas, stali sa ich hlavným sprostredkovateľom sociálneho kontaktu s rovesníkmi, ale aj primárnym zdrojom informácií a dát pre školské projekty. Mnoho pedagógov chce preto dať deťom výnimočný pocit z hodiny a posunúť svoju vyučovaciu hodinu na vyšší level. Práve pre nich je určený grantový program e-Školy pre budúcnosť: „Často sa stáva, že učiteľ má nápad, ako svoje vyučovanie vylepšiť, chce dať svojim žiakom to najlepšie, ale chýbajú mu financie. Nadácii Orange záleží na tom, aby boli projekty efektívne, edukatívne a aby žiakov naučili čo najviac. Preto sa program zaoberá najmä zodpovedným využívaním technológií a bezpečným internetom,“ dodáva Nika Klimová.

Program e-Školy pre budúcnosť dáva už po šiestykrát príležitosť učiteľom základných a stredných škôl a mimovládnym organizáciám podporiť ich inovatívne nápady v oblasti prístupu k vzdelaniu a využívaniu digitálnych technológií vo vyučovacom procese. Môžu sa zamerať na zručnosti v práci s digitálnymi technológiami cez programovanie, rozvoj informačného myslenia či mediálnu výchovu. Cieľom je, aby sa žiaci spolu s učiteľmi naučili kritickej práci s mediálnym obsahom a zmysluplnému, zodpovednému a bezpečnému využívaniu technológií. Najzaujímavejším projektom bude prerozdelená celková suma 50 000 eur. Projekty je potrebné prihlásiť do 9. októbra 2019 v elektronickej podobe na webovej stránke grantu. Víťazi budú zverejnení koncom októbra 2019 a aktivity budú realizované od novembra do polovice júna 2020. Všetky informácie o grantovom programe nájdete nawww.nadaciaorange.sk.

Ako získať čo najviac informácií?

Okrem tohto grantového projektu sa Orange v súlade s posolstvom svojej stratégie v oblasti spoločensky zodpovedného podnikaniaVšetci máme veľkú moc, všetci máme veľkú zodpovednosť venuje aj téme zmysluplného a bezpečného využívania mobilných technológií aj inak. Jednou z možností, ako získať potrebné vedomosti či návody, je webstránka www.detinanete.sk. Učitelia, rodičia i deti tu nájdu informácie zamerané na preventívnu ochranu detí a tínedžerov pred nástrahami internetu. Do pozornosti dáva aj bezplatné workshopy vedené detskou psychologičkou Máriou Tóthovou-Šimčákovou alebo s ňou spolupracujúcimi špecialistami, ktorí poučili už viac ako 35 000 žiakov o online hrozbách a závislostiach od internetu. Do osvety zahrnul Orange aj svojich zamestnancov, ktorí v rámci projektu Digital Skills cestujú po slovenských školách a odovzdávajú svoje vedomosti a skúsenosti slovenským učiteľom. „Do Digital Skills som sa zapojil preto, lebo je to dobre nastavený projekt s históriou, ktorý ma potenciál priniesť hmatateľné výsledky, prepája komerčnú sféru a školstvo a priniesol mi šancu realizovať sa a mať spätnú väzbu aj mimo práce,” prezradil svoju motiváciu ITS Senior Engineer, Peter Poliak. Rovnako zmysluplný projekt vytvorila Nadácia Orange v spolupráci s Alianciou Stará tržnica a organizáciou Connect Coworking ešte pred troma rokmi, a to vzdelávaco-komunitnú dielňu Lab powered by Nadácia Orange, v ktorej si široká verejnosť môže v praxi vyskúšať prácu s technológiami budúcnosti. Priestor je v nej vyhradený aj pre deti, ktoré vedie k lepšej znalosti, ovládaniu a využívaniu moderných technológií či vytváraniu produktov digitálnej fabrikácie, a to aj prostredníctvom pravidelných školení a workshopov pre základné a stredné školy a nízko-prahové centrá. Deti sa tak naučia vyrábať napríklad rôzne doplnky do domácnosti či programovať mikropočítače.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 099
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 568
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 588
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 777
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 153
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 674
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 121
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 990
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 779
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
  1. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  2. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  3. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  4. Lucia Nicholsonová: List prezidentskému kandidátovi Pellegrinimu
  5. Ivan Čáni: Nespĺňam kritériá na riaditeľa RTVS ...
  6. Julius Kravjar: Kandidáti
  7. Blanka Ulaherová: Iorana! (Prechádzky nielen po Patagónii – 4/4)
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 69. /
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 153
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 455
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 674
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 632
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 758
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 121
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 10 990
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 7 779
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťZatvoriť reklamu