Ekonomicky správne riešenia

Ako generálny riaditeľ Ekonomických stavieb cítim potrebu vysvetliť, že napriek zneužívaniu pojmu stále existujú riešenia ekonomicky správne. Len pohľad na ne nie je taký prostý, ako občas niekto čaká.

Potuloval som sa poloprázdnym bratislavským výstaviskom. Kým pred mnohými rokmi bola pýchou oboru, teraz, po dlhom čase a stále s rovnakým názvom, išlo o bezvýznamnú regionálnu výstavu. Pri prehliadke expozície na stavebnom veľtrhu som opakovane registroval výraz „ekonomicky správne riešenie“. Bol často rovnako prázdny ako samotné výstavisko.

Ako generálny riaditeľ Ekonomických stavieb cítim potrebu vysvetliť, že napriek zneužívaniu pojmu stále existujú riešenia ekonomicky správne. Len pohľad na ne nie je taký prostý, ako občas niekto čaká. Ekonomická efektivita sa stala pred 20 rokmi zmyslom a základným kameňom spoločnosti, ktorú som zakladal. Ukážky neefektívneho stavania sme videli všade okolo seba. Stavali sa domy za príliš vysoké ceny. Domy, ktoré mali mizerné vlastnosti, o to však vačšiu maržu staviteľov. Dnes sú už marže zrovnané, no pochopenie ekonomicky správneho riešenia stále chýba.

Považujem za skvelé, ak spoločnosť či projekt prináša jasnú pridanú hodnotu. Filozofiu či hlavnú myšlienku, ktorou sa odlišuje od ostatných. Také spoločnosti majú pre mňa zmysel, a také som vždy chcel mať Ekonomické stavby. Našou filozofiou vždy bolo hľadanie ekonomicky správnych riešení.
Ku úvahe na tému o čo ide a ako celý súbor ovplyvniť, vás týmto pozývam.

Na začiatku našej cesty bola celková obstarávacia cena. Venovali sme veľké úsilie zníženiu ceny jednotlivých vstupov. Experimentovali sme s technológiami a pokúšali sa s výrobcami dohodnúť lepšie ceny. Počiatočným výsledkom boli domy, ktoré sme stavali za zhruba o tretinu nižšiu cenu než bola cena obvyklá.

Zvyšujúce sa ceny energií nás neskôr prinútili vzorec efektivity rozšíriť. Išlo o presné určenie bodu, kde sa oplatí zvyšovať izolačné vlastnosti a kde je už zvyšovanie izolácie neefektívne. Začali sme hľadať najlepší pomer medzi cenou domu a úsporou pri prevádzke. Jednoducho, možno veľmi ľahko spočítať, že sa neoplatí najlacnejšia skladba domu a následne šialené účty za energie. Rovnako tak neplatí, čím viac izolácie, tým lepšie. Možno presne vypočítať moment, keď už ďalšie zvyšovanie izolácie nemá ekonomickú návratnosť. Od toho momentu je správne radšej investovať do lepšieho zdroja tepla.

Výsledkom tejto etapy bolo rozhodnutie stavať výhradne nízkoenergetické domy. A odporúčanie radšej investovať do tepelného čerpadla než do pasívnej skladby domu.

Neskor sme zistili, že hoci sme zvažovali aj tie najmenšie nákladové položky stavby zamerané na úspory každej stovky eur, zle nastavenými hypotékami klientom utekali po celý čas splácania tisíce eur. Zle nastavených hypoték bolo viac než 70 %! Efektivita financovania stala doslova cez noc ďalšou súčasťou nášho vzorca a prioritou na niekoľko ďalších rokov.

Relatívne nedávno sme začali svojich klientov vnímať na dlhšej časovej osi. Uvedomili sme si, že naša služba sa postavením a odovzdaním domu nekončí. Do nášho vzorca pribudli náklady na údržbu a predovšeetkým likvidita.

Stavbou domu a jeho zaplatením hypotékou každý náš klient vytvára budúcu značnú hodnotu. Pre mnohých ide o zásadný majetok, ktorý vygeneruje pred dôchodkom. Uvedomili sme si, ako rovnaký počiatočný náklad može za 30 rokov priniesť rozdielnu likvidnú cenu. Pre kvalitu života bude obrovský rozdiel či sa udrží nehnuteľnosť v trhovej hodnote stopaťdesiat alebo tristotisíc eur. Toto je rozdiel, o ktorý sa pri dobrom riešení hrá. Uvedomili sme si, že práve likvidná cena má v našom vzorci zásadnú váhu. Keď sme toto zistenie implementovali do našej úvahy, museli sme mnohé zmeniť.

Dnes tvoríme projekty pripravené na jednoduché doinštalovanie budúcich moderných technológií. Dobre udržiavaný dom má po rokoch vyššiu likvidnú cenu. A tak vznikol program servisných prehliadok , ktorým pomáhame klientom ich domy udržovať.

Zaradenie likvidity do nášho vzorca zásadne sprísnilo náš pohľad na technológiu stavby. Všetky technológie, ktoré budúcu vysokú trhovú cenu negarantujú, odmietame.

Skutočne existuje vzorec, ktorým dokážeme efektivitu jednotlivých riešení porovnávať. A verte, porovnávame ju neustále. Premennou je vo vzorci obstarávacia cena domu, náklady na úver, prevádzkové náklady, náklady na údržbu a likvidná cena. Všetko v časovom rámci tridsiatich rokov.

Proces však treba vnímať dynamicky, výpočet nie je statický a neustále sa mení. Tak, ako sa menili ceny energií, menil sa aj náš pohľad na skladbu materiálov a úroveň izolácie. Dnes s určitosťou vieme, že najefektívnejší je nízkoenergetický dom s tepelným čerpadlom. Za 15 rokov po zvýšení cien energií ľahko može vychádzať ako najlepšia pasívna skladba domu. Alebo aj nie. Je rovnako možné, že výrazne zlacnejú technológie využívajúce solárne teplo a budeme odporúčať investíciu do moderného zdroja.

Práve nekonečnosť tohto procesu je úžasná. Na začiatku každého roka premýšľame, ako ovplyvniť jednotlivé časti vzorca. Kde je priestor malý a kde naopak veľký. Mnohé sme už vyriešili v štandardnej materiálovej skladbe, ktorá logicky neskrýva veľa potenciálu na zlepšenie. Napriek tomu sa o to opať pokúsime.

Aj tento rok sa roztáča ruleta dotácií na úsporu energie pre vlastníkov rodinných domov. Pomožeme s vybavením žiadosti a pripravíme riešenia, ktoré čerpanie dotácie umožnia. Tak možno získať úsporu až
8000 eur. Tušíme, kam smeruje budúci vývoj fotovoltiky. Vo veľkej výhode budú domy, ktoré v budúcnosti umožnia túto technológiu nasadiť. Pripravujeme úpravu riešení domov tak, aby každý
dom ES bol na takú budúcnosť pripravený. Už dnes si odomykáme možnosť o rok či tri reagovať, a priniesť úsporu v našom vzorci.

Pred rokmi sme dohodli lepšie podmienky v bankách pre našich klientov. Len tento krok ušetrí, v perspektíve dĺžky splácania úveru, neuveriteľne veľa peňazí. A naďalej s bankami vyjednávame. Ponúkame vlastné garancie, ktoré vymieňame za lepšie podmienky pre klientov. Jednoducho, hľadáme v každej časti vzorca možnosť pozitívne ovplyvniť celkovú ekonomiku.

Čím sme v premýšľaní úspešnejší, tým je bývanie v rodinnom dome dostupnejšie mladým ľuďom. A tu je najvačší zmysel našej práce. Vzorec ekonomickej efektivity je teda prekvapujúco jednoduchý: koeficient ES = obstarávacia cena domu + (ročné náklady úveru* 30) + (ročné náklady údržby * 30) + (ročné náklady na energie * 30) - likvidná cena domu po 30 rokoch. Pre milovníkov matematiky jednoduchý vzorec. Kto nemá chuť počítať, odčíta výsledok v ponuke ES. Jednoducho preto, že ekonomicky správne riešenie je naša filozofia. Preto sme Ekonomické stavby !

Som vám dlžný v úvode sľúbenú definíciu, aký dom je ekonomicky správny. Dnes je to dom murovaný, nízkoenergetický, vykurovaný tepelným čerpadlom s technológiou vzduch/voda, osadený fotovoltikou (alebo na to pripravený), situovaný na pozemku s dobrou infraštruktúrou, využívajúci pasívny

ohrev slnkom a s mesačnými prevádzkovými nákladmi do 80 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 94 463
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 935
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 622
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 461
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 764
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 338
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 262
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 697
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu