Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

DISKUSIA SO ŽUPANOM TRNKOM: V kraji treba nutne opraviť 600 kilometrov ciest

Pokračujeme v Košiciach.

Diskusné Stretnutie so županom Rastislavom Trnkom.Diskusné Stretnutie so županom Rastislavom Trnkom. (Zdroj: Jakub Bobovič)

Týždenníky MY vydavateľstva Petit Press a.s. v spolupráci s komunikačnou agentúrou M KREO pripravili sériu diskusií s vrcholnými predstaviteľmi ôsmich samosprávnych krajov.

Ďalšou zastávkou boli Košice, kde sa v piatok 1. marca debatovalo s košickým županom Rastislavom Trnkom a piatimi ďalšími diskutujúcimi.

Diskusiu moderuje Monika Janigová, CEO spoločnosti M Kreo.

Témy stretnutia so županom

 • Vízie mesta a župy - hlavné ciele na nasledujúce roky
 • Budúcnosť školstva, zdravotníctva a dopravy v kraji
 • Riešenie rómskej otázky v praxi

Minúta po minúte zo Stretnutia so županom

13:22: Moderátorka poďakovala diskutujúcim aj publiku a podujatie ukončila.

13:04. Moderátorka dala priestor na otázky z publika. Na prvú primátor Poláček reagoval. Súvisí s Lunikom 9 a búraním bytoviek. Podľa primátora nehovoria znalecké posudky, aby sa museli bytovky búrať. „Dal som vypracovať nové posudky či búrať, alebo zlikvidovať len časť poschodia. Čakáme na rozhodnutie, k dispozícii by sme ho mali mať do 2 týždňov: či padne bytovka alebo nie“

13:02: Pituch sa dotkol aj Lunika 9, povedal, že ešte tam nikto neurobil taký projekt. „Ani nemáme spočítané, koľko mladých od 14 do 18 rokov tam je. My tam však chceme priestory od mesta a možno tam zavedieme aj jednu prevádzku, aby robili. Učeň a tovariš – to kedysi znamenalo úctu, chceme týmto profesiám vrátiť status. Teraz však ľudia na Luniku 9 nemajú čo robiť, nudia sa, potom je tam kriminalita, alkohol...“

13:00: Do diskusie sa zapojil župan, ktorý hovorí, že keď títo ľudia nie sú zaradení do pracovného procesu, do konca života im platíme sociálne dávky, študenti budú končiť na trhu práce oveľa viac zamestnateľní. „Zároveň stierame pohľady rôznych skupín, som rád, že naša stredná škola robí takýto pilotný projekt, už po prvom roku vidieť výsledky a že z nich nevzniká skupina, na ktorú sa potom zvaľujú všetky problémy.“

12:55: Riaditeľ SOŠ technickej na Kukučínovej ulici v Košiciach dodal, že sa tu vzdelávajú aj deti s ľahkým mentálnym postihom. Podľa Pitucha sú to vzdelávateľné deti a dosahujú výsledky ako žiaci z normálnych tried. Do projektu prijali 36 takýchto detí, pričom okrem dvoch všetky prospeli, 17 pritom prospelo veľmi dobre.

12:53: Pituch pripomína, že v meste je nutné zrekonštruovať komunikácie aj kosiť. Predstavil konkrétny projekt strediska s 36 mladými Rómami, ktorí sa učia, a zároveň ich firmy žiadajú o hutné výmurovky. „Je to program, aby sa vzdelávali a neskôr aj zamestnali a verím, že to takto bude aj na Luníku 9,“ dodal Pituch.

12:45: Diskutuje sa na otázku školstva a v tejto súvislosti s riešením rómskej otázky v praxi. Na otázky moderátorky odpovedá Ján Pituch, riaditeľ Strednej odbornej školy technickej, ktorý na úvod ripomína, že ich škola je remeselná, pričom Košický kraj aj mesto Košice potrebujú remeselníkov. „Treba opravovať, rekonštruovať,“ podotýka. Škola má aj žiakov zo znevýhodneného prostredia. „Sociálna problematika je taká problémová, že keby sme im nezriadili elokované triedy, bol by to problém pre deti, kde v rodinách nie sú podmienky na vzdelanie. Prijali sme projekt – nie vzdelávací, ale chceli sme otvoriť priestor všetkým deťom, ktoré sa chcú vzdelávať. Máme 360 detí v 10 elokovaných triedach, chceme z nich urobiť pomocnú pracovnú silu. Poskytujeme im vzdelanie na praktickej báze: 9 dní absolvujú prax, 1 deň chodia na teórie. Pripravujeme ich n odvetvie stavebníctva, ale dá sa aplikovať aj v iných odvetviach.

12:35: Blaas pripomenul dohodu spoločnosti Antik s mestom Košice. "Dodáme sto nových kamier do bezpečnostného monitorovacieho systému. Budú mať pokročilé funkcie – napríklad rozoznávanie tváre. Stihnúť by sme to chceli ešte do majstrovstiev sveta v hokeji."

12:30: Moderátorka odovzdala slovo Petrovi Blaasovi (Business Development Director, Antik Telecom), ktorý predstavil smart zmeny, ktoré Košice čakajú. "V priebehu apríla spustíme projekt požičiavanie bicyklov v Košiciach v rozsahu, aký nie je v strednej Európe bežný. Začíname s tisíckou bicyklov."

12:27: Na otázku sledovateľa online diskusie, či mesto počíta s obnovením trolejbusov, odpovedá primátor Polaček: "Nasadíme všetky naše kapacity, no máme funkčný jeden trolejbus. V priebehu marca začne jazdiť. Nie je to však len o trolejbusoch, ale aj o autobusoch. Dopravný podnik má veľké problémy. V minulosti sa naraz nakúpilo sto autobusov, splátky nie sú splatené a už dosluhujú. V jednom momente všetky skončia. Magistrát s tým bude mať problémy."

12:24: Trnka reaguje na Martinčeka: Dúfam, že aspoň v takom rozsahu ako do Tatier a Popradu prídu investície aj do Košického kraja.

12:22: Do IC-čiek medzi Bratislavou a Košicami prídu nové vagóny, ambíciou železničnej spoločnosti je skracovať dobu cestovania medzi západom a východom.

12:20: Moderátorka sa pýta na investície do vozidlového parku ŽSSK v Košickom samosprávnom kraji, sálou to zašumí. "Príde nám päť nových elektrických jednotiek. Budú to hybridy, budú sa vedieť zo Štrby premiestniť po zubačke, ale budú sa vedieť zmeniť na električku. Zo Štrby do Popradu s atak ľudia dostanú bez toho, aby museli prestupovať," odpovedá Martinček, no hovorí o Prešovskom kraji.

Do IC-čiek medzi Bratislavou a Košicami prídu nové vagóny, ambíciou železničnej spoločnosti je skracovať dobu cestovania medzi západom a východom.

12:19: Martinček dal do pozornosti Ľadový expres medzi Košicami a Dobšinskou ľadovou jaskyňou. Označil ho za príklad spolupráce verejných organizácií.

12:17: Trnku teší, že linky v kraji pribúdajú, keďže mnohé v kraji boli zrušené. "No nedosahujú úroveň, aká bola v minulosti. Musíme ich nahrádzať autobusmi. Vlakových spojení by malo byť oveľa viac."

12:14: Diskutuje sa na tému dopravy v kraji, konkrétne o železničnej. Karol Martinček – člen predstavenstva – Železničná spoločnosť Slovensko sa vyjadril že v komunikácii s krajom definovali uzly, kde vedeli nasadiť svoje jednotky. "Chceli sme spojiť dve krajské mestá a zaviedli sme spojenie REX Prešov a Košice."

12:09: Župan k téme zdravotníctva podotkol: „Máme deväť polikliník, štyri najväčšie v Košiciach. Podali sme žiadosti o nenávratné finančné príspevky z eurofondov na ich modernizáciu - na Centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti." Kritizuje však, že meškajú výzvy aj že vznikajú rôzne prekážky, ktoré brínia efektívnemu využívaniu eurofondov.

11:54: Ján Rosocha potvrdzuje, že Košice sú mestom, ktoré spĺňa všetky atribúty komplexného mesta. "Tento trend by sa mal udržať. Máme tu veľkú univerzitnú nemocnicu, jednu z najväčších krajine. Určite musí padnúť strategické rozhodnutie, ktoré sa bude opierať o názory expertom. Musí sa presne určiť, ktoré nemocnice sú po všetkých stránkach funkčné, špecializované a ktoré doslova len parazitujú. Rozhodnutie sa musí tiež opierať o čísla chorobnosti v regióne. Počúvame, že máme nedostatok lekárov. Na Slovensku ich končí dosť, ale často končia na lukratívnom západnom trhu. Absolvent medicíny by mal odpracovať, čo štát doňho investoval a potom môže ísť aj na kraj sveta."

11:47: K situácii v zdravotníctve sa vyjadril Ján Rosocha – podpredseda vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva SR, vedúci Združenej tkaninovej banky UPJŠ LS a UNLP. "Niektoré nemocnice nemusia rešpektovať doktrínu štátu, ale zdieľajú názor súkromného investora. S týmto sa ja nestotožňujem," povedal s tým, že do zdravotníctva sa nedáva pri súčasnej chorobnosti dostatočné množstvo peňazí. Pripomína, že na Slovensku ročne ochorie až 35-tisíc ľudí na onkologické ochorenia. "Toto je dostatočný argument na to, aby vláda riešila zdravotníctvo. Chýba tu doktrína, ktorá bude prechádzať z vlády na vládu," zdôraznil. Tiež pripomenul, že štátne nemocnice na Slovensku sú v katastrofálnom stave.

11:40: Vyjadril sa aj župan Trnka. " Ak nebude dohoda, kraj aj mesto bude budovať infraštruktúru pre obyvateľov a študentov, ale nie v olympijskom štandarde, iba v slovenskom. Vláda musí povedať, ako vie Košiciam a kraju pomôcť." Primátor Poláček zdôrazňuje, že šport v Košiciach je na lopatkách a tiež, za peniaze, ktoré mesto momentálne k dispozícii má, sa hala nepostaví.

11:36: Moderátorka otvorila otázku vzťahov predstaviteľov mesta a župy. "S pánom predsedom Trnkom máme korektný vzťah a komunikujeme," hovorí primátor. Pred nami je výzva - majstrovstvá sveta v hokeji aj Európsky olympijský festival mládeže, ktorý sa má uskutočniť 2021. Je to veľký projekt, keďže očakávame 6-tisíc športovcov, no naše samosprávy ho nedokážu utiahnuť," vyjadril sa Polaček a pokračoval: „S pánom Rašim my sa nedohodneme požiadame premiéra Pellegriniho, nech problém rozdiskutujeme. My dnes nemáme žiadnu infraštruktúru a málo peňazí, môžeme ho zorganizovať v telocvičniach kraja, ale nie na úrovni olympijského štandardu."

11:29: Slova sa ujal primátor Košíc Jaroslav Polaček a v krátkosti hodnotí doterajšie obdobie, počas ktorého zastáva tento post. "Nie som vo funkcii ani 100 dní a nie som človek, ktorý by sa sťažoval. Nikdy som sa v práci nenudil alebo zle cítil. Už som podal som prvé trestné oznámenie, keďže na magistráte sa obchodovalo s pečiatkou. Znamená to, že kto má pečiatku, tak má moc. Sú to ťažko zdokumentovateľné procesy. Druhý problém magistrátu sú mestské podniky. Som rád, že mám podporu mestského zastupiteľstva a tak sa nám podarilo vymeniť všetkých riaditeľov mestských organizácií (podnikov), tak ako som to avizoval pred voľbami. Teraz sú tam ľudia, ktorí túto prácu vedia robiť. Postupne nastavujeme proces. Riadenie tejto zmeny je však náročný proces."

11:22: Predseda kraja hovorí na tému školstvo. " Riešime problémy, ktoré vznikli v minulosti, napríklad nevýhodné nájomné za elokované pracovisko v Sečovciach, ktoré naša stredná škola platila za dva „domčeky“. Stredné školstvo potrebuje odpolitizovanie a pokoj. Každá škola potrebuje jasnú víziu. Naposledy sme schválili pre 14 stredných škôl žiadosti na štrukturálne fondy." Zdôrazňuje, že skolstvo vníma ako komplex organizácií a aktivít s ním súvisiacich. Tiež upozornil na problematiku počtu prvých tried gymnázií. "Kraj štyrom gymnáziám určil nulu na štvorročné odbory, no po mediálnych prestrelkách ministerstvo školstva počty opäť navýšilo a dostali sme sa do stavu predtým. Ak to má takto fungovať ďalej, stredné školy sa nikdy neposunú smerom ku kvalite."

11:19: Moderátorka otvorila otázku rozvoja dopravnej infraštruktúry v kraji. Župan Trnka tvrdí, že súvislé rekoknštrukcie ciest sa trojnásobne zvýšili. Prízvukuje, že tie je "plátanie" ale súvislý asfaltový koberec. Ide o cca 70 kilometrov. "Niekto si povie, že to nie je veľa, ale v porovnaní s minulosťou je to viac. Máme dvetisíc kilometrov, z ktorých 600 potrebujeme urobiť. Budú sa nakupovať nové stroje, tak verím, že sa nám podarí ešte viac v tomto smere zrýchliť."

11.09: Župan Rastislav Trnka v krátkosti hodnotí obdobie, počas ktorého zastáva tento post. Predostrel svoje pocity a dojmy, s ktorými sa potýka, a zdôrazňuje, že je veľa oblastí, ktoré treba riešiť. Rád by som bol, aby bol kraj vnímaný progresívne a aby sa hovorilo o tom, čo sa robí a v čom chceme byť progresívni. Podľa mňa ľudia sú už z prekáračiek unavení. "Podarilo sa nám rozhýbať krajskú futbalovú ligu, projekt agrokruhov – teda oblasť poľnohospodárstva a tiež aktivity v sociálnej oblasti – spúšťame sociálne podniky po vzore Spišského Hrhova," vyjadril sa predseda kraja.

11.07: Moderátorka Monika Janigová predstavuje diskutujúcich - župana Rastislava Trnku, Jaroslava Polačeka, primátora Košíc, Karola Martinčeka, člena predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko, Jána Rosochu, podpredsedu vedeckej rady rezortu zdravotníctva, Jána Pitucha, riaditeľa Strednej odbornej školy technickej, Kukučínova 23, Košice a Petra Blassa,Business Development Director, Antik Telecom.

11.05: Hostí a diskutujúcich víta Juraj Vajda, spolumajiteľ (PSIPS) vydavateľstva Petit Press, ktoré zastrešuje diskusné podujatie MY S VAMI.

Hostia stretnutia so županom

 • Rastislav Trnka – predseda Košického samosprávneho kraja
 • Jaroslav Polaček – primátor mesta Košice
 • Karol Martinček – člen predstavenstva – Železničná spoločnosť Slovensko
 • Ján Rosocha – podpredseda vedeckej rady Ministerstva zdravotníctva SR, vedúci Združenej tkaninovej banky UPJŠ LS a UNLP
 • Ján Pituch – riaditeľ Strednej odbornej školy technickej, Kukučínova 23, Košice
 • Peter Blaas – Business Development Director, Antik Telecom

Kedy: 1. marec 2019 Kde: Hotel Maraton****, Strojárenská 11A, Košice Čas: 11.00 – 13.00 hod. Moderátorka: Monika Janigová Dress code: business casual

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 2. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 3. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 4. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 5. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 8. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 9. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 10. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 3. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Zmeny v systéme revíznych postupov
 6. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 7. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 8. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 9. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 10. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 497
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 075
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 817
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 616
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 369
 6. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 5 777
 7. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 4 835
 8. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 115
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 705
 10. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 269
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Netrpezlivo a s obavami čakám vo svojej imaginárnej čakárni ...
 2. Martina Paulenová: Na čo frflú rodičia na materskej dovolenke?
 3. Jozef Rybár: Dôchodca kontra politici
 4. Andy Nosko: Dysfunkcia mozgu Igora Matoviča ako časovaná bomba
 5. Marek Mačuha: Povinná vakcinácia revisited
 6. Jano Richter: § 'Všeobecné ohrozenie' versus Robert F. a antivaxeri
 7. Julius Kravjar: ANTIPLAG systémy: Turnitin sa stáva vysoko dominantným hráčom na trhu
 8. Marián Lukáč: Blog č. 57- Vzdelávanie, školstvo a zelené investície
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 217
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 820
 3. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 6 140
 4. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 947
 5. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 895
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 322
 7. Pavel Macko: Špinavý útok voči mojej rodine trvá už šesť rokov! 4 034
 8. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 3 869
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka

Blogy SME

 1. Peter Biščo: Netrpezlivo a s obavami čakám vo svojej imaginárnej čakárni ...
 2. Martina Paulenová: Na čo frflú rodičia na materskej dovolenke?
 3. Jozef Rybár: Dôchodca kontra politici
 4. Andy Nosko: Dysfunkcia mozgu Igora Matoviča ako časovaná bomba
 5. Marek Mačuha: Povinná vakcinácia revisited
 6. Jano Richter: § 'Všeobecné ohrozenie' versus Robert F. a antivaxeri
 7. Julius Kravjar: ANTIPLAG systémy: Turnitin sa stáva vysoko dominantným hráčom na trhu
 8. Marián Lukáč: Blog č. 57- Vzdelávanie, školstvo a zelené investície
 1. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 11 217
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 820
 3. Monika Nagyova: Poďte bližšie, staré dievky nehryzú. 6 140
 4. Věra Tepličková: Ako chutí moc alebo Ak budeme dobrí, dostaneme limetku 4 947
 5. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 4 895
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 18. Najväčší strašiak návratu zo zahraničia? Slovenská mentalita 4 322
 7. Pavel Macko: Špinavý útok voči mojej rodine trvá už šesť rokov! 4 034
 8. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 3 869
 1. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 5. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 6. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Katarína Pázmányová: Zabúdate? Možno by ste mali navštíviť odborníka
Skryť Zatvoriť reklamu