Určite si každý z nás želá, aby jeho dieťa vedelo v živote rozumne narábať so svojimi peniazmi. Aby si ich v budúcnosti - keď bude veľké, vedelo zarobiť, aby s nimi vedelo hospodáriť, aby ich vedelo ušetriť na horšie časy. Zásadnou otázkou ostáva -kto to naše deti naučí?
Nadácia pre deti Slovenska predstavila víziu rozvoja finančnej gramotnosti detí a mladých ľudí vo svojich programoch a projektoch už v roku 2001, v spolupráci so svojim partnerom Slovenskou sporiteľňou od roku 2010. Veľmi úspešne sa jej podarilo rozvíjať projekt pod názvom Poznaj svoje peniaze na stredných školách, a na základe jednania s Ministerstvom školstva v roku 2007, presadiť myšlienku zaradenia voliteľného predmetu pod názvom Manažment osobných financií do učebných plánov stredných škôl.
Dôležité však nebolo len vzdelávať deti, ale v prvom kroku tých, ktorí ich učia. Za osemnásť rokov projektu sa podarilo vyškoliť už 1760 pedagógov a zapojiť 1100 škôl. Celkový počet detí, ktorí sa zapojili do projektu Poznaj svoje peniaze je už viac ako 40 000.

Nie je to len o peniazoch
Jedným z hlavných cieľov Nadácie bolo, aby sa deti o peniazoch učili na základe životných zručností ako sú – vedieť sa rozhodovať, vedieť prijať zodpovednosť, byť starostlivý a používať zdravý rozum. Preto začala prostredníctvom svojich odborníkov nahlas hovoriť o rozvoji sociálno – finančnej gramotnosti.
Od roku 2001 do roku 2018 pracovali so strednými, základnými a materskými školami. Spolupracovali s pedagogickou fakultou UMB Banská Bystrica, kde viedli výberové semináre pre budúcich učiteľov, ako je možné rozvíjať sociálno – finančnú gramotnosť u detí a mladých ľudí. Prebehli školenia regionálnych lektorov, aby priamo v regiónoch mohli podporovať rozvoj sociálno – finančnej gramotnosti na školách každého typu.
Prezentovanie svojich schopností
Deti a mladí ľudia vnímajú témy, ktoré sa dejú v spoločnosti, cez ich osobný život. Vnímajú, že v každom veku ich života je to iné, chápu však, že v ich živote sú peniaze potrebné. Dôležité je s nimi pracovať tak, aby sa peniaze pre nich nestali cieľom, ale prostriedkom dosahovania ich cieľov.
Ako je možné naučiť deti rozumne hospodáriť?
- Dať im možnosť rozhodovať sa.
- Dať im možnosť znášať dôsledky svojich rozhodnutí.
- Pomáhať im, aby si vedeli stanovovať svoje ciele.
- Podporovať zmysluplné prepájanie vzdelávania a technológií.
- Byť deťom ,,vzormi,, ako pracovať s peniazmi.
Viac informácii o programe je možné nájsť na www.poznaj.sk.