Od 1. mája 2018 môžu občania Európskej únie, ktorí žijú alebo cestujú mimo Európy, v prípade potreby využiť konzulárnu ochranu. A to aj v prípade, keď v danej krajine nie je zastúpený členský štát, z ktorého pochádzajú.
V núdzovej situácii tak môže aj Slovákom v krajine mimo Únie pomôcť veľvyslanectvo alebo konzulát iného členského štátu, napríklad v prípade krízy alebo prírodnej katastrofy.
Pomáhame si
Nová smernica zaručuje občanom EÚ ochranu, napríklad v prípade vážneho ochorenia, ak sa človek stane obeťou trestného činu, v prípade, že bol zatknutý alebo, čo sa stáva najčastejšie, prišiel počas pobytu v cudzine o doklady.
„Takmer sedem miliónov občanov EÚ cestuje alebo žije v krajinách, resp. na územiach mimo EÚ, kde ich členský štát nie je zastúpený. Týmto chceme zaručiť, že sa so všetkými občanmi EÚ bude v prípade potreby okamžitej pomoci mimo Únie zaobchádzať rovnako,“ povedala Věra Jourová, komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť.
Ochrana cestujúcich
Spomínaná konzulárna ochrana je najnovším, ale zďaleka nie jediným výdobytkom bezpečnosti pre cestujúcich Európanov.
Ako cestujúci máme celý rad práv, či už sa prepravujeme lietadlom, vlakom, loďou alebo autobusom. A môžme ich mať pohodlne poruke, stačí si stiahnuť aplikáciu Európskej únie Práva cestujúceho.
Fakty
18-roční Európania sa do 26. júna môžu uchádzať o cestovný lístok po Európe. Pre Slovensko je predbežne vyčlenených 159 lístkov. Môžu sa o ne uchádzať Slováci narodení v období od 2. júla 1999 do 1. júla 2000 vrátane.
Účastníci môžu získať lístok 2. triedy v priemernej hodnote 255 eur, ktorý treba využiť medzi 9. júlom a 30. septembrom 2018. Cestovať môžu najviac 30 dní a navštíviť maximálne štyri zahraničné destinácie. Cestovať môžu aj skupiny, najviac päť členov. Okrem vlakov bude možné v prípade nutnosti využiť aj iné spôsoby prepravy. Prihlásiť sa možno cez Európsky portál pre mládež (https://europa.eu/youth/discovereu_sk).
Súčasťou prihlášky sú:
opis cestovného plánu, kvíz s otázkami súvisiacimi s Európskym rokom kultúrneho dedičstva 2018, iniciatívami EÚ zameranými na mladých či s voľbami do Európskeho parlamentu a odhad počtu záujemcov o cestovanie.
Účastníkov vyberie Európska komisia na základe ich odpovedí. (Zdroj: ZEU)
Letecká doprava je dnes v Európskej únii lacná a dostupná. Za istých okolností môžeme získať náhradu alebo refundáciu za zrušený či odložený let. Keď si kúpime zájazd a nedostaneme to, za čo sme zaplatili, spoločnosť, od ktorej si kúpime dovolenku, nás nemôže len tak odbiť a musí riešiť naše sťažnosti a sme chránení aj v prípade, že cestovná kancelária alebo letecký dopravca zbankrotujú.
Pohodlie na cestách
K pohodliu na cestách v krajinách Únie prispievajú spoločné a jednotné pravidlá.
Kreditkou môžeme platiť v Barcelone, Budapešti či v Tallinne za rovnaké poplatky ako doma a náš vodičský preukaz, ak bol vydaný v niektorej krajine EÚ, platí v celej Únii. Cestovať možno pohodlne aj so svojím domácim zvieratkom – stačí mu na veterine vybaviť európsky pas pre spoločenské zvieratá (samozrejme, zvieratá – psík, mačka či fretka – musia byť čipované a očkované).
Za používanie mobilného telefónu v ktorejkoľvek krajine Únie netreba platiť žiadne dodatočné roamingové poplatky, stojí nás toľko ako doma. V praxi nám operátor jednoducho naúčtuje našu roa-mingovú spotrebu alebo ju odráta z objemu nášho domáceho tarifného balíka.
A keď sa nebodaj niečo vážne na cestách zomelie, známa 112 funguje ako emergency call všade v Európe
Autor: redakcia MY regióny