Opäť sa šíria zvesti o hrozbe plynúcej z regulácie Európskej únie. Na rane sú mémy, rôzne parodické dielka či prispievanie do internetovej encyklopédie.
Spôsobil to návrh smernice EÚ o autorskom práve v rámci jednotného digitálneho trhu.
Nový návrh však nemá obmedziť slobodu internetu, ale práve naopak, zabezpečiť jej férovejšie uplatňovanie.
Nová realita
Súčasná právna úprava EÚ v oblasti autorských práv vznikla pred sedemnástimi rokmi. Odvtedy sa internet posunul zásadne dopredu v oblasti prepojení a komplexnosti a mohutne narástli aj online platformy, ako Google, Facebook či Amazon. A dôležitá oblasť ochrany autorských práv za ich možnosťami zaostala.
Súdny dvor Európskej únie v posledných rokoch dostáva množstvo sťažností týkajúcich sa aplikácie pôvodnej európskej smernice o autorských právach. Európska komisia preto v roku 2016 navrhla aktualizáciu, ktorá ju má zosúladiť s požiadavkami digitálneho veku.
Ide o to, aby každý umelec, autor či interpret, malý alebo veľký, dostali spravodlivo zaplatené za svoje dielo.
“Ide o to, aby každý autor či interpret, malý či veľký, dostali spravodlivo zaplatené za svoje dielo.
„
Sú totiž známe prípady, v ktorých mocné online platformy na zdieľanie obsahu či webové nástroje prinášajúce súhrny spravodajstva uverejňujú obsah, za ktorý jeho jednotliví autori nedostanú férovo alebo vôbec zaplatené. Tomuto má nová úprava zabrániť.
Výnimka už platí a posilní sa
A ako nová úprava smernice o autorských právach zasiahne obľúbené mémy, karikatúry, paródie či koláže ktoré sa šíria online?
Pravidlá týkajúce sa týchto zábavných autorských dielok sú upravené už v pôvodnej smernici o autorských právach z roku 2001, v rámci tzv. výnimky týkajúcej sa paródie, ktorá umožňuje reprodukciu a sprístupnenie takéhoto obsahu a plne zaručuje slobodu prejavu autorov.
Táto výnimka zostane súčasťou aj nového návrhu smernice.
Novinkou bude nápravný mechanizmus, vďaka ktorému autori mémov alebo parodického obsahu budú môcť jednoduchšie riešiť nadmerné či bezdôvodné odstránenie ich diel online platformami a požadovať jeho opätovné publikovanie.
Paródia na internete nezanikne
Mémy a paródie teda z internetu vďaka novej smernici nezmiznú, ale autorom sa posilnia ich práva a sloboda na internete bude férovejšia.
Upravené autorské práva v EÚ nebudú mať podľa Komisie negatívny vplyv na slobodu prejavu na internete.
„Zohľadňujú technologický vývoj a pomáhajú dvoma spôsobmi. Po prvé, pomáhajú informovať autorov, že ich diela užívajú online platformy, a majú zabrániť tomu, aby sa tak dialo bez ich súhlasu.
Po druhé, takýto technologický vývoj pomôže zabezpečiť spravodlivé odmeňovanie autorov za ich prácu.
Ide o to, aby ľudia mali možnosť zarobiť na svojich kreatívnych nápadoch,“ vysvetlila Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Autor: redakcia MY regióny