Európska komisia minulý týždeň predložila Európskemu parlamentu a Rade balík návrhov s názvom Nová dohoda pre spotrebiteľov, vďaka ktorému budú Európania väčšmi chránení pred rozsiahlymi podvodmi.
Ich súčasťou sú okrem iného zákaz dvojakej kvality potravín a silnejšie sankcie za zavádzajúce obchodné praktiky.
V týchto dňoch Spoločné výskumné centrum (JRC) predstaví aj jednotnú metodiku na posudzovanie dvojakej kvality.
Nekalé praktiky
Smernica o nekalých praktikách hovorí, že firmy nemôžu v členských štátoch predávať výrobky s rovnakým obalom a názvom, ale s rozdielnym zložením.
„Zmenili sme smernicu tak, aby bolo jasné, že dvojaká kvalita potravín je zakázaná,“ povedala eurokomisárka pre ochranu spotrebiteľa Věra Jourová.
Klamanie bude drahé
Výška pokút za praktiky, ktoré poškodia veľký počet spotrebiteľov v celej Únii sa v jednotlivých členských štátoch značne líši a je často príliš nízka na to, aby mohla mať skutočne odstrašujúci účinok, hlavne na spoločnosti podnikajúce cezhranične a vo veľkom rozsahu. Európska komisia navrhuje výšku pokút zjednotiť a sankcie sprísniť.
Po novom majú dosahovať pokuty štyri percentá ročného obratu firmy v štáte, v ktorom firma zákazníka oklame. Ide pritom o minimálnu normu, členské štáty budú mať možnosť stanoviť vyššie maximálne pokuty.
„Úrady na ochranu spotrebiteľov definitívne získajú nástroj na potrestanie tých, ktorí klamú. Klamanie nemôže byť lacné,“ povedala Jourová.
Ďalšie opatrenia
Balík navrhovaných opatrení na ochranu spotrebiteľov okrem toho obsahuje aj ďalšie opatrenia.
Týkajú sa rozšírenia spotrebiteľských práv pri nákupoch cez internet či zjednodušenia skupinových žalôb.
Smernice musí ešte schváliť Európsky parlament a Rada.
Čo obsahuje nový spotrebiteľský balík
- Posilnenie spotrebiteľských práv na internete
- Spotrebitelia budú musieť byť informovaní o tom, či cez internet nakupujú od obchodníka alebo súkromnej osoby a či sú chránení spotrebiteľskými právami.
- Právo odstúpiť od zmluvy do 14 dní sa rozšíri aj na digitálne služby, ako sú cloudové úložiská, sociálne médiá alebo emailové účty, pri ktorých spotrebitelia poskytujú svoje osobné údaje, ale neplatia peniazmi.
- Nástroje, ktoré spotrebiteľom pomôžu presadiť ich práva a získať odškodnenie
- Žaloby v zastúpení na európsky spôsob – spotrebiteľská organizácia bude môcť požadovať odškodnenie alebo opravu v mene skupiny spotrebiteľov, ktorí boli poškodení nezákonnou obchodnou praktikou. Účasť na takýchto žalobách v zastúpení má byť pre spotrebiteľov bezplatná, aby sa zo skupinových žalôb stal výnosný obchodný model.
- Lepšiu ochranu spotrebiteľov pred praktikami „šmejdov“ (agresívny alebo zavádzajúci marketing) tak, aby spotrebitelia mali právo na finančnú kompenzáciu a ukončenie zmluvy.
- Účinné pokuty za porušenie predpisov EÚ v oblasti ochrany spotrebiteľa
- Za porušenia predpisov, ktoré sa budú týkať spotrebiteľov vo viacerých štátoch Európskej únie, sa bude môcť uložiť pokuta vo výške 4 % ročného obratu obchodníka v danom štáte.
- Riešenie dvojakej kvality spotrebného tovaru
- Spoločné výskumné centrum Komisie bude už v máji koordinovať testovanie zamerané na potravinové výrobky.
- Odstráni sa neprimeraná záťaž pre obchodníkov.
- Spotrebitelia nebudú môcť vrátiť výrobky, ktoré nielen vyskúšali, ale už aj používali, a obchodníci už nebudú musieť vrátiť spotrebiteľom peniaze skôr než skutočne dostanú vrátený tovar.
Autor: redakcia MY regióny