Predstava, že bruselskí úradníci rozhodujú od stola o veciach, o ktorých netušia, je mylná. Pozrime sa, ako funguje spolupráca európskych inštitúcií a členských štátov.
Ako Brusel rozhoduje?
Najskôr sa premiéri a ministri členských štátov zhodnú na vízii budúcnosti Európy a jej ďalšieho smerovania. Ich víziu spracuje Európska komisia do podoby konkrétnych možností riešenia.
Návrhy, s ktorými prichádza EK, môže pripomienkovať príslušná rada ministrov z členských štátov a Európsky parlament. Následne aj odhlasujú, či sa má navrhované riešenie dostať do praxe – a ak áno, v akej podobe.
O čom Brusel rozhoduje?
Brusel nerozhoduje zďaleka o všetkom. Má rôzne silné kompetencie v rôznych oblastiach, od kompetencií výlučných po podporné.
„Napríklad v zdravotníctve, školstve alebo justícii môže EÚ odporúčať, prípadne porovnávať, ako sú na tom členské štáty, ale nie priamo konať,“ pripomína Ingrid Ludviková zo Zastúpenia EK na Slovensku.
Výlučné kompetencie EÚ
Koncept vychádza z predpokladu, že postup na úrovni Únie je efektívnejší než nekoordinovaný postup jednotlivých členských štátov.
V oblasti colnej únie, o pravidlách hospodárskej súťaže ani o menovej politike pre štáty, ktorých menou je euro, či o spoločnej obchodnej politike rozhodujú inštitúcie EÚ. Orgány členských štátov doň nemôžu zasahovať.
To sa týka aj ochrany morských biologických zdrojov v rámci spoločnej politiky rybného hospodárstva.
Spoločné kompetencie EÚ a členských štátov
Spoločné kompetencie sa uplatňujú v oblastiach, ako sú vnútorný trh, sociálna politika, hospodárska, sociálna a územná súdržnosť, poľnohospodárstvo, životné prostredie, ochrana spotrebiteľa, doprava, transeurópske siete, energetika, priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti a spoločné otázky bezpečnosti v záležitostiach verejného zdravia.
Podporné a koordinačné činnosti EÚ
Väčšina zákonodarnej moci v oblastiach, akými sú ochrana a zlepšovanie zdravia, priemysel, kultúra, cestovný ruch, vzdelávanie, mládež a šport, civilná ochrana zostáva v rukách členských štátov. Kompetencie Bruselu majú formu odporúčaní.
Ako rozhoduje EÚ
- Vedúci predstavitelia jednotlivých krajín spoločne preberajú víziu Európy. Jednotlivé štáty na týchto stretnutiach zastupuje premiér (Európska rada), prípadne minister podľa oblasti, ktorá sa rieši (Rada EÚ). Rada sa stretáva štyrikrát ročne.
- Európska komisia následne navrhne konkrétne riešenia. Komisia je skupina odborníkov na rôzne oblasti. Tí vypracúvajú prieskumy, overujú jednotlivé scenáre a navrhnú riešenia praktických otázok a problémov. Európsku komisiu vedie tím komisárov, po jednom z každej krajiny Únie. Okrem slovenského komisára tam pracuje takmer 400 Slovákov z celkového počtu 35000 zamestnancov Komisie.
- Napokon o riešeniach hlasuje Rada a Európsky parlament. Rada sa stretne v zložení ministrov zodpovedajúcich za danú otázku. (Napr. pri hlasovaní o platbách cez IBAN to boli ministri financií). Zároveň s Radou skúma a hlasuje o návrhu Komisie aj Európsky parlament. Zo 751 poslancov EP má Slovensko 13 poslancov.
- Schválené návrhy prejdú do praxe v jednotlivých krajinách postupne. V roku 2015 poslanci Európskeho parlamentu schválili návrh zrušenia roamingových poplatkov. Postupne došlo k zníženiu cien a od 15. júna 2017 boli poplatky zrušené.
Autor: redakcia MY regióny