Inštitúcie Európskej únie sa vraj nezaujímajú o názor verejnosti. Nie je to pravda. Európska komisia nemôže prijímať rozhodnutia sama od seba, jej úlohou je legislatívne návrhy predkladať.
Predtým ako tieto návrhy vzniknú, uskutočňujú sa rôzne štúdie a pri významných politikách aj verejné konzultácie. Verejné konzultácie dávajú všetkým zainteresovaným vrátane širokej verejnosti možnosť vyjadriť svoj názor na danú tému.
Predložené pripomienky občanov, organizácií i členských štátov sú potom zohľadnené v legislatívnom návrhu.
Každé kľúčové rozhodnutie či legislatívny návrh musia prijať členské štáty reprezentované riadne zvolenými politikmi v Rade EÚ a súhlasiť s takýmito rozhodnutiami musia aj priamo volení poslanci Európskeho parlamentu.
K návrhom Európskej komisie sa môžu vyjadriť aj poslanci národných parlamentov.
Beží verejná konzultácia
Aktuálne prebieha verejná konzultácia, v ktorej do 16. augusta môžu všetci občania či zainteresované strany vyjadriť svoj názor na úpravu letného času.
Online dotazník je dostupný aj v slovenčine a príspevky do konzultácie budú následne zverejnené.
Komisia tak reaguje na podnety od občanov, ktorí sa sťažujú na negatívny vplyv časového posunu na ich zdravie; na žiadosť Európskeho parlamentu, aby Komisia súčasnú smernicu preskúmala, prípadne navrhla jej revíziu, a na reakcie niektorých členských krajín, napríklad Fínska, ktoré žiada, aby sa od polročných časových zmien upustilo, komisia navrhla dve alternatívy: zachovať súčasnú úpravu letného času v EÚ alebo zrušiť polročné časové posuny vo všetkých členských štátoch a rozhodnutie o tom, či trvalo ponechať zimný alebo letný čas, by zostalo na uvážení jednotlivých štátov.
Letný čas v EÚ – o čo ide?
V 80. rokoch európska legislatíva zjednotila termíny prechodu na letný čas – v poslednú marcovú nedeľu a späť v poslednú októbrovú nedeľu.
Užitočnosťou letného času v EÚ sa zaoberali viaceré štúdie. Vyplynulo z nich, že
nekoordinované zmeny času medzi členskými štátmi by poškodili vnútorný trh, skomplikovala by sa preprava, komunikácia i cestovanie.
Ukazuje sa, že celková úspora energie vďaka letnému času je zanedbateľná.
V otázke zdravia má na jednej strane letný čas pozitívny vplyv, keďže umožňuje tráviť viac času vonku, na druhej strane vplyv striedania času na biorytmus môže byť závažnejší, než sa doteraz predpokladalo.
Letný čas v EÚ
Zmena času má zohľadniť meniacu sa dĺžku dostupnosti denného svetla.
Nezávisle od úpravy letného času spadajú štáty EÚ do troch časových pásiem:
Bulharsko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Grécko, Lotyšsko, Litva a Rumunsko) používajú pásmo GMT + 2.
Rakúsko, Belgicko, Chorvátsko, Česko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko) uplatňuje GMT + 1.
Írsko, Portugalsko a Spojené kráľovstvo) používajú GMT
Dostupnosť denného svetla sa líši v závislosti od geografickej polohy štátov.
EÚ bude vyhodnocovať dve alternatívy:
- 1zachovanie súčasnej úpravy letného času v EÚ,
- úplné zrušenie polročných časových posunov.
Rozhodnutie o tom, či trvalo ponechať zimný alebo letný čas by zostalo na členských štátoch.
Verejná konzultácia je otvorená do 16. 8. 2018. Viz: https://ec.europa.eu/info/ consultations_sk
Iniciatíva občanov
Občania EÚ majú nástroj, prostredníctvom ktorého môžu vyzvať Európsku komisiu, aby predložila nejaký legislatívny návrh. Je to tzv. Európska iniciatíva občanov.
Keď sa pod iniciatívu podpíše 1 milión (z celkového počtu cca 504 miliónov) občanov EÚ, Komisia rozhodne o tom, či a aké opatrenia prijme.
Jednou z úspešných bola iniciatíva za zákaz glyfozátov a jedovatých pesticídov.
Komisia síce herbicídy na báze glyfozátu nenavrhla zakázať, navrhne však, aby vedecké štúdie, na základe ktorých Európsky úrad pre bezpečnosť potravín pesticídy schvaľuje, boli nezávislé a prístupné verejnej kontrole, čo bolo tiež jedným z cieľov iniciatívy.
Iniciatíva tiež žiadala, aby sa Únia zaviazala k znižovaniu používania pesticídov a ich úplnému zákazu v budúcnosti. Komisia sa zameria na vykonávanie smernice o používaní pesticídov z roku 2009 a prehodnotí situáciu, o čom bude informovať Radu aj Parlament. Legislatívne návrhy predloží Parlamentu a členským štátom.
Prehľad Európskych občianskych iniciatív nájdete na stránke: http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome
Autor: redakcia MY regióny