Na základných školách sa žiaci učia o Únii najmä na hodinách dejepisu, geografie a občianskej náuky. Stredoškoláci sa dozvedia o EÚ v rámci občianskej náuky, a okrajovo aj na slovenčine či v rámci prírodovedných predmetov.
Prvú učebnicu o EÚ dostali slovenskí stredoškoláci až desať rokov po vstupe Slovenska do únie, v roku 2014. Učebnicu s názvom Európska únia: Najväčší projekt starého kontinentu distribuovali do 708 stredných škôl v náklade 50-tisíc kusov. Žiaci sa z nej dozvedia o vzniku EÚ, histórii novodobej európskej integráciie, inštitúciách a práve EÚ, jej vnútornom trhu, rozpočtovej politike či kultúrnej rôznorodosti.
Od omaľovániek po online kvízy
Pedagógovia však nemusia byť odkázaní len na spomínanú učebnicu. Ak chcú žiakom priblížiť fungovanie či históriu EÚ, alebo by chceli podrobnejšie prebrať rôzne politiky EÚ, nájdu množstvo materiálov v Kútiku pre učiteľov na stránke europa.eu.
K dispozícii majú brožúry, letáky, online hry, plagáty, kreslené rozprávky, prezentácie, videá či odkazy na webové lokality o EÚ pre žiakov základných aj stredných škôl (viaceré aj s metodickými príručkami pre učiteľov).
Všetky materiály si možno stiahnuť a vytlačiť alebo získať hotové výtlačky. Väčšinu titulov (po jednom výtlačku) si možno zadarmo objednať v kníhkupectve EU Bookshop. Kto potrebuje viacero výtlačkov z jedného titulu, musí sa obrátiť na niektoré z regionálnych informačných centier EÚ – Europe Direct (EDIC), ktoré sú vo viacerých mestách na Slovensku.
Pre deti aj mladých dospelých
Materiály možno vyberať podľa veku. Pre deti do 9 rokov sú k dispozícii omaľovánky, obrázkové knihy a web stránky.
V kategórii do 12 rokov je ponuka širšia, najmä v tematickom rozsahu – okrem spoznávania Európy z hľadiska geografie, sú v nej zastúpené brožúry či web stránky o daniach, energetike a životnom prostredí či o obchode.
V kategórii starších žiakov 12 – 15 ročných sa rozširuje jednak téma geografie a pribúdajú interaktívne materiály, prezentácie či hry.
Najsilnejšie sú zastúpené materiály pre stredoškolákov, mnohé z nich môžu byť aj pomôckou pre prípravu na štúdium na vysoké školy. Materiály sú nielen v slovenčine ale aj v ostatných jazykoch Úúnie, možno ich teda využiť aj pri výučbe cudzích jazykov.
Naše tipy
EÚ a ja
Pracovný zošit a brožúra pre tínedžerov od 14 rokov, pre generáciu, ktorá bude zanedlho spolurozhodovať o podobe Únie
EÚ: Čím je a čo robí
Brožúra vysvetľuje, čo je Európska únia, opisuje, čo EÚ podniká v 35 rôznych oblastiach, popisuje inštitúcie v centre rozhodovacieho procesu EÚ a postup, akým sa ich rozhodnutia premieňajú na konkrétne opatrenia.
Spoznajte EÚ
Online kvíz pre študentov stredných škôl. Môžete si ho pustiť na počítači, tablete alebo smartfóne.
Euro Run
Webové stránky s didaktickými materiálmi možno pomocou hry žiakov oboznámiť s eurobankovkami a euromincami, vysvetliť im, aké architektonické štýly predstavujú a aké symboly a bezpečnostné prvky obsahujú. Materiál je určený pre kategóriu 9 – 12 ročných.
Info o EÚ
- Detský kútik. Hry a kvízové otázky o Európe:
http://europa.eu/kids-corner/index_sk.htm
- EÚ pre učiteľov
http://europa.eu/teachers-corner/index_sk.htm
- Európsky portál pre mládež. Stránky o vzdelávaní, práci, cestovaní a iných témach:
- Europe Direct. Informačné centrá EÚ. Otázky môžete položiť telefonicky alebo e-mailom. Môžete tiež navštíviť centrum vo svojom okolí:
http://europa.eu/europedirect/index_sk.htm
- História Európskej únie
http://europa.eu/about-eu/eu-history/index_sk.htm
- Vaša Európa. Pomoc a poradenstvo pre občanov EÚ:
http://europa.eu/youreurope/citizens/index_sk.htm
- Diskusia o budúcnosti Európy