Kozmické rakety Ariane-5 vyniesli v júli z európskeho kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guayane na obežnú dráhu ďalšie štyri satelity systému Galileo. Jeden z nich je pomenovaný po Samuelovi Petríkovi zo Slovenska.
Globálny satelitný navigačný systém EÚ má tak 26 satelitov. Po vynesení posledných štyroch satelitov bude v roku 2020 systém Galileo kompletný a s presnosťou na 20 cm bude najpresnejším satelitným navigačným systémom na svete.
„Je to ďalší míľnik na ceste k dosiahnutiu plnej funkčnosti Galilea v roku 2020. Vďaka vesmíru prekračujeme novú ekonomickú hranicu, pretože je existenčne prepojený s čoraz väčším počtom sektorov a hybnou silou ich hlbokej modernizácie,“ povedal v tejto súvislosti Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej Kkomisie a spresnil, že už dnes vyše 10 percent HDP Únie závisí od služieb, ktoré máme vďaka vesmíru. „Preto sa Európa musí v tejto oblasti usilovať o globálne prvenstvo a strategickú autonómnosť,“ dodal.
Komu slúži navigačný systém
Údaje a služby, ktoré prostredníctvom satelitov využívame, sú nenahraditeľné – či už ide o záchranné pátracie akcie, prepojené autá, poľnohospodárstvo či leteckú navigáciu.
Dnes systém Galileo poskytuje tri typy služieb:
Galileo Open Service (Otvorená služba) je voľne dostupná služba na určovanie polohy a času a na navigáciu. Vďaka nej môže núdzový systém eCall, ktorý je od 31. marca 2018 povinný vo všetkých nových automobiloch v Únii, oznámiť záchranárom polohu vozidla.
Search and Rescue – SAR (Pátracia a záchranná služba). Keď boli v roku 2016 uvedené do prevádzky prvé služby systému Galileo, čas na zistenie polohy nezvestnej osoby na mori alebo v horách sa znížil zo 4 hodín na približne 10 minút a presnosť lokalizácie sa zlepšila z 10 km bez systému Galileo na menej ako 2 km pri jeho použití. Od budúceho roka bude služba vysielať aj spätný signál, ktorý osobu v ohrození informuje, že núdzový signál bol zachytený a lokalizovaný.
Verejne regulovaná služba systému Galileo zas poskytuje štátom plne kódovaný servis počas núdzových alebo krízových situácií ako sú napríklad teroristické útoky.
Smeruje k nezávislosti
Každý, kto má zariadenie kompatibilné so systémom Galileo, môže využívať jeho signály na navigáciu a určovanie polohy a času.
Do skompletizovania systému sa satelilysatelity Galilea používajú v kombinácii s inými satelitnými navigačnými systémami, akým je napríklad GPS. Keď bude zostava satelitov kompletná, pozícia kedykoľvek a kdekoľvek na svete sa bude dať zistiť nezávisle, výlučne pomocou satelitov systému Galileo.
Autor: redakcia MY regióny