V dnešnom svete, plnom hrozieb od terorizmu až po zmenu klímy musí byť Európa silná a jednotná. Len taká môže byť na svetovej scéne relevantným hráčom a chrániť svojich občanov pred vnútornými aj vonkajšími hrozbami.
Veľkou vnútornou hrozbou únie je deštruktívny nacionalizmus, spochybňovanie medzinárodného poriadku, ktorého prejavom je vojna v Sýrii, je zas názorným príkladom vonkajšej hrozby. EÚ si musí neustále pripomínať, že jej základom je dohoda o tom, „že už nikdy žiadnu vojnu“.
V akom stave je EÚ
Únia je obchodnou veľmocou, vytvára 40 % svetového HDP. Sme najväčším jednotným trhom na svete. Od roku 2014 vzniklo takmer 12 miliónov nových pracovných miest, čo je viac ako dvojnásobok obyvateľov Slovenska. V Európe sa znova vo veľkom investuje.
Rozširovanie Únie vždy znamenalo jej posilnenie a ďalším logickým krokom je aj začlenenie krajín západného Balkánu. V správe o stave únie zaznelo varovanie, že ak bude Únia v tejto otázke lavírovať, budú naše bezprostredné susedstvo formovať druhí.
My a svet
„V dnešnom svete si Európa nemôže byť istá, že to, čo sa prisľúbilo včera, bude platiť aj zajtra,“ upozornil Juncker.
“Od roku 2014 vzniklo v EÚ takmer 12 miliónov nových pracovných miest, čo je viac ako dvojnásobok obyvateľov Slovenska.
„
Európa sa nesmie uspokojiť s rolou diváka v medzinárodných vzťahoch a musí sa väčšmi ujať roly globálneho aktéra. Na to však musí na medzinárodnej scéne vystupovať jednohlasne. Komisia preto navrhuje hlasovanie kvalifikovanou väčšinou vo vybraných oblastiach vonkajších vzťahov, ako napríklad ľudské práva a civilné misie ale aj pri rozhodovaní o niektorých daňových záležitostiach.
„Nevracajme sa späť k nesúrodej paralelnej diplomacii jednotlivých krajín. Európska diplomacia musí byť jednoliata,“ vyzval Juncker.
Demokracia a voľby
V boji proti terorizmu Komisia navrhuje nové pravidlá, podľa ktorých sa bude musieť teroristický obsah z internetu odstrániť do jednej hodiny, čo je rozhodujúci čas, keď môže napáchať najväčšie škody. Európska prokuratúra má získať aj kompetencie v boj proti terorizmu.
Komisia navrhuje aj nové pravidlá na ochranu volieb pred manipuláciou zo strany tretích krajín alebo súkromných záujmových skupín. Slobodu a nezávislosť volieb totiž môžu ohroziť jednak snahy dezinformovať a manipulovať verejnosť, ale aj hackerské útoky na systémy registrácie, voľby, či počítania hlasov.
Komisia preto vyzýva členské štáty, aby vytvorili vnútroštátnu sieť orgánov pre spoluprácu pri voľbách, ktorá umožní vymieňať si informácie a zabezpečiť rýchlu koordinovanú reakciu.
Navrhuje aj balík opatrení ako sprehľadniť kampane politických strán, brániť šíreniu dezinformácií a zaistiť bezpečné narábanie s osobnými údajmi.
Tieto návrhy dopĺňajú už existujúce pravidlá EÚ o ochrane údajov, ktoré platia od mája, súbor opatrení na vybudovanie silnej kybernetickej bezpečnosti o ktorom aktuálne rokujú Európsky parlament a Rada, a nástroje proti dezinformáciám online, vrátane samoregulačného kódexu postupov pre online platformy a reklamný priemysel.
Nové partnerstvo s Afrikou
V otázke riešenia migrácie Komisia predkladá návrhy na posilnenie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a na dobudovanie európskej agentúry pre azyl. Juncker vyzval aj na otvorenie možností legálnej a kvalifikovanej migrácie do Európskej únie.
Zároveň treba, podľa predsedu Komisie, prestať hľadieť na africko-európske vzťahy z pohľadu darcu rozvojovej pomoci.
„Chceme vytvoriť nové partnerstvo s Afrikou,“ povedal, alianciu, ktorá by umožnila vytvoriť v Afrike milióny pracovných miest v horizonte päť rokov a vytvoriť rámec, ktorý Afrike prinesie viac súkromných investícií. Do partnerstva s Afrikou sa má zapojiť aj Erasmus.
Hodnotenie Komisie
Komisia predložila všetky návrhy a iniciatívy, ktoré v roku 2014, pri svojom nástupe avizovala, teda vytvoriť inovačný digitálny jednotný trh, hospodársku a menovú úniu, bankovú úniu, úniu kapitálových trhov, spravodlivý vnútorný trh, energetickú úniu s výhľadovou politikou v oblasti klímy.
Polovicu z nich už Rada a Parlament schválili, 20 % z nich je na dobrej ceste a zvyšných 30 % je podľa predsedu Komisie predmetom sčasti náročných rokovaní.
Autor: redakcia MY regióny