Na Slovensku viac než v iných európskych krajinách aktívne udržiavame naše tradície, folklór či remeslá. Osemdesiat percent oslovených obyvateľov Slovenska je presvedčených, že európskej kultúre dáva jej osobitnú hodnotu práve jej rozmanitosť, a 65 percent vníma globalizáciu pozitívne v tom zmysle, že umožňuje rozšíriť európsku kultúru do sveta.
Vyplýva to zo štatistiky Eurobarometra z novembra minulého roka. Keby sa takáto štatistika zopakovala koncom tohto roka, možno by boli výsledky ešte presvedčivejšie.
Starajme sa spoločne
Rok 2018 je totiž Európskym rokom kultúrneho dedičstva a v celej Európe sa konajú tisíce veľkých aj malých podujatí, ktoré majú umožniť ľuďom spoznať kultúrne dedičstvo, ale tiež intenzívnejšie ich zapojiť do jeho zveľaďovania.
Informácie o tom, čo sa v rámci ERKD deje u nás, nájdete napríklad na stránke ministerstva kultúry.
S dlhodobým dosahom
Zďaleka nepôjde len o jednorazové projekty. Európska komisia v spolupráci s Radou Európy, UNESCO a ďalšími partnermi sa púšťa do desiatky dlhodobých projektov, ktoré budú mať dosah aj po skončení roku 2018.
Budú to aktivity v školách, výskum inovatívnych riešení na využitie budov kultúrneho dedičstva či boj proti nezákonnému obchodovaniu s tovarom kultúrneho charakteru a podobne.
Ako sa zapojiť
V rámci programu Kreatívna Európa možno predkladať projekty spolupráce v oblasti kultúrneho dedičstva, množstvo možností ponúkne Erasmus+, Európa pre občanov, Horizont 2020 a ďalšie programy EÚ.
Dlhodobým cieľom je zmeniť spôsob, akým využívame, chránime a podporujeme kultúrne dedičstvo.
Autor: redakcia MY regióny