Roztomilý plyšový medvedík, mäkká veselá žabka, svietiaci psík, detské piáno, ružový bicykel, obľúbený sliz alebo krásna drevená rampa s autíčkami a množstvo ďalších hračiek. Na internetovej stránke každý týždeň pribúdajú ďalšie a ďalšie hračky.
Nejde však o stránku, na ktorej vyberiete darček, ktorý pod stromčekom tromfne všetky ostatné. Plyšový medvedík totiž obsahuje malé časti, ktoré môže dieťa vdýchnuť, z veselej žabky vylieza výplň, ktorá sa môže dieťaťu dostať do úst, nosa či očí, ružový bicykel má konštrukčnú vadu a môže sa počas jazdy rozpadnúť. Svietiaci psík má pre zmenu kábel, ktorý môže spôsobiť požiar a zo slizu sa uvoľňujú jedovaté chemikálie. A drevená skladačka? Kovové nápravy drevených autíčok obsahujú toľko niklu, že môže spôsobiť alergiu.
Stránka ec.europa.eu/consumers/rapid-alert-system nie je nákupná stránka, ale webová lokalita systému rýchleho varovania RAPEX. Každý týždeň sa na nej uverejní približne 50 varovaní.
Ako funguje RAPEX
- Európska komisia spolupracuje s výrobcami, dovozcami, predajcami, expertmi a vnútroštátnymi orgánmi z 31 štátov (štáty EÚ + Lichtenštajnsko, Nórsko a Island), na odhaľovaní nebezpečných výrobkov.
- Odborníci vykonávajú testy a kontroly. Potvrdené nebezpečné výrobky sa stiahnu z predaja, alebo aj z obehu a sú nahlásené do systému včasného varovania. Ten istý produkt sa totiž môže predávať v ostatných krajinách EÚ.
- Vďaka systému RAPEX sa informácie rýchlo šíria po Európe. Zoznam zachytených nebezpečných výrobkov sa aktualizuje každý týždeň.
- Najviac nebezpečných výrobkov sú hračky, nasledujú motorové vozidlá, odevy a módne doplnky.
- K hláseniam v systéme má prístup každý a možno si ho prispôsobiť podľa vlastných prefencií.
ec.europa.eu/consumers/rapid-alert-system
Jedným z nich bolo na jeseň minulého roka upozornenie z Fínska na nebezpečné detské fľaše na džús.
Zásielku fliaš s malou hračkou objavil fínsky colník. Vzorku poslal na preskúmanie a laboratórium fínskeho colného úradu potvrdilo riziko udusenia. Fínsko dalo fľaše zničiť a aktivovalo RAPEX. Fľaše sa objavili aj v iných krajinách Únie a aj tam ich nariadili vnútroštátne orgány odstrániť z predaja.
Ochranná sieť
Hračky, ktoré sa predávajú na európskom trhu podliehajú jedným z najprísnejších právnych predpisov na svete a RAPEX funguje ako ochranná sieť v prípade, že sa na niektorý z trhov EÚ dostala nebezpečná hračka (alebo iný výrobok).
Umožňuje totiž rýchlu výmenu informácií medzi 31 európskymi štátmi (EÚ spolu s Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom) a Európskou komisiou.
Spolupráca
Stiahnuť nebezpečné výrobky z obchodov nie vždy stačí, mnohé sa totiž predávajú aj prostredníctvom online platforiem.
Komisia preto zintenzívnila spoluprácu s portálmi Amazon, Ebay a Alibaba a dohodli sa na tom, že ak regulačné orgány EÚ takéto výrobky nájdu, budú urýchlene konať, aby ich stiahli z ponuky.
„Spotrebitelia musia byť chránení pred nebezpečnými výrobkami. A táto ochrana musí platiť tak online, ako aj offline,“ povedala Věra Jourová, komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť.
Členské štáty Únie systém včasného varovania využívajú čoraz častejšie. V roku 2016 si vymenili 2044 varovaní. Na základe nich bolo prijatých 3 824 opatrení, ako napr. spätné prevzatie výrobkov od používateľov. Slovensko v roku 2016 vložilo do systému 45 varovaní.
Väčšina nebezpečných výrobkov nahlásených do systému pochádza z krajín mimo EÚ, najmä z Číny, z USA či z Turecka, u mnohých výrobkov ani nebolo označenie pôvodu. Samozrejme, systém zachytí aj výrobky z krajín EÚ.
„Som spokojná aj s tým, že sa nám podarilo dosiahnuť istý pokrok v prípade Číny, vďaka čomu sa tento rok znížilo množstvo dovážaného nebezpečného tovaru. Znamená to, že naša spolupráca s Čínou, ako aj naša vytrvalosť nezľaviť z vysokých štandardov prinášajú prvé výsledky,“ dodala Jourová.