Spôsob, akým sa výrobky v EÚ vyrábajú, používajú a recyklujú, je potrebné zmeniť.
V štátoch EÚ sa ročne vyprodukuje takmer 26 miliónov ton plastového odpadu a len necelých 30 percent z neho recyklujeme. Sedemdesiat percent končí ako odpad zamorujúci životné prostredie. Pritom zrecyklovanie 1 milióna ton plastov má taký efekt, akoby sme z ciest stiahli 1 milión áut.
Plasty inak
Európa preto prechádza na takzvané obehové hospodárstvo, teda k stratégii čo najdlhšieho zachovania fyzických materiálov a ich hodnoty v hospodárstve, na znižovanie odpadu, zvyšovanie úspory energie a znižovanie emisií skleníkových plynov.
Koľko igelitových tašiek týždenne kúpite?
Martina Krenželáková, 30 r., Čadca
V priemere za týždeň kúpim tak 3 – 4 igelitové tašky, použité vozím v aute, ale vždy na ne zabudnem. Využitie majú na všetko. Vlastním aj niekoľko látkových nákupných tašiek, ale ešte mi nenapadlo zobrať ich na nákup. Vždy si kúpim igelitku pri pokladni.
Veronika Gálová, 33 r., Liptovský Mikuláš
Keď boli igelitky vo väčšine obchodov zadarmo, tak som si ich často zobrala. Vždy som ich ale ešte využila, či už na odpad, alebo inak v domácnosti. Neskôr som začala nakupovať do plátenných tašiek, a keď sa zašpinia, tak ich jednoducho vyperiem.
Peter Paluška, 40 r., Levice
Väčšinou nekupujem, mám v aute prepravku na nákup. Keď nejakú náhodou kúpim, následne ju použijem ako vrece do odpadkového koša.
Janka Janáková, 52 r., Lučenec
Kupujem asi jednu tašku za dva mesiace. Následne ich využívam na ďalší nákup, alebo do nich balím plasty, odpad alebo sezónne veci.
Miroslava Kučerová, 36 r., Banská Bystrica
Už roky nosím so sebou plátennú tašku na nákupy. Fakt, že za igelitky sa teraz bude platiť, veľa nezmení. Zmeniť to môže len náš vzťah k prírode a ten je na každom z nás.
Michal Németh, 32 r., Žilina
Presne nula. Možno by sa jedna našla za rok. Ak už sa k nám nejaká igelitová taška dostane, spolu s tými papierovými slúžia na triedený odpad. Často kupujeme tašky papierové, na väčšie nákupy nosím látkové tašky.
Radoslav Milčo, 41 r., Prešov
Snažím sa nekupovať igelitky, v priemere kúpim tašku za týždeň. Opakovane ich použijem pri nákupe alebo v domácnosti.
(r)
Z týchto dôvodov bola nedávno prijatá Celoeurópska stratégia pre plasty. Jej napĺňanie nielenže posilní ochranu životného prostredia, ale zároveň podporí rast a inovácie a prinesie nové investičné príležitosti a pracovné miesta.
„Dnešok nie je o uvrhnutí plastov do nemilosti, ale o modernizácii tohto segmentu ekonomiky. Výroba, použitie aj konečné narábanie s plastmi musia držať krok s našou víziou modernej a nízkouhlíkovej ekonomiky, o ktorú sa usilujeme v rámci Energetickej únie,“ povedal podpredseda Európskej komisie pre energetiku Maroš Šefčovič.
Všetky plastové obaly na trhu EÚ majú byť do roku 2030 recyklovateľné, má sa znížiť spotreba jednorazových plastov a obmedziť používanie mikroplastov.
Stratégia pre plasty má docieliť to, aby sa recyklácia podnikom vyplácala, aby sa znížil objem plastového odpadu a upravilo používanie mikroplastov.
Zmenia sa pravidlá týkajúce sa balenia, zlepší sa systém triedenia odpadu, z morí sa odpad bude vracať na pevninu a tam náležite spracovávať. Komisia bude usmerňovať orgány členských štátov a európske podniky v tom, ako plastový odpad minimalizovať pri zdroji a bude finančne podporovať vývoj inteligentnejších a recyklovateľnejších plastov.
Menej igelitiek
Jedným z krokov v rámci prechodu na obehové hospodárstvo sú opatrenia na zníženie spotreby ľahkých plastových tašiek. Smernica EÚ o plastových obaloch dáva členským štátom na výber. Môžu zabezpečiť, aby ročná spotreba neprekročila v priemere 90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca roku 2019 a najviac 40 do roku 2025.
Druhý variant je, že sa do konca roka 2018 nebudú ľahké plastové tašky poskytovať v obchodoch zdarma. Ako to štáty urobia, je na nich.
Napríklad v Írsku igelitky spoplatnili a rozbehli infokampaň, v ktorej vysvetľovali, prečo je dôležité ich používanie obmedziť a priebežne informovali o dosiahnutom pokroku. Výrobcovia prešli na výrobu recyklovateľných tašiek a od roku 2001 do 2013 klesla ich spotreba z 328 na 15 kusov na obyvateľa.
Na Slovensku pripadá ročne spotreba až 466 tašiek na obyvateľa a v odpade ich končí niekoľko miliárd.
Autor: redakcia MY regióny