Mapa kriminality: Kradne sa menej, no násilie je problém. Ako je na tom váš región?

Trestných činov je tento rok najmenej.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

BRATISLAVA. Je to skvelá správa vypovedajúca o bezpečnosti na Slovensku: kriminalita je

tento rok najnižšia minimálne za posledných desať rokov, počas ktorých redakcia týždenníkov MY podrobne analyzovala policajné štatistiky.

V tohtoročnom prvom polroku zistili policajti celkom 33-tisíc trestných činov, pritom v prvých šiestich mesiacoch roku 2009 to bolo vyše 54-tisíc.

Ide teda o výrazný pokles celkovej kriminality v krajine. Policajné štatistiky ukazujú až 39-percentný pokles.

Polovica vlámaní do bytov

Výrazne poklesla predovšetkým majetková kriminalita – skoro o dve tretiny. Konkrétne napríklad krádeží vlámaním do bytov tento rok policajti riešili 464, zatiaľ čo pred desiatimi rokmi to bolo 1118.

Odcudzených motorových vozidiel bolo tento rok do konca júna 728, pred desiatimi v rovnakom období zmizlo majiteľom 1936 áut. V prípade oboch trestných činov sú tohtoročné výsledky najlepšie v poslednom desaťročí.

O štvrtinu sa za dekádu znížila aj ekonomická kriminalita: podvodov je dokonca skoro o polovicu menej – tento rok ide o 1102 prípadov. Na druhej strane skoro na trojnásobok vyletel počet prípadov krátenia daní.

Rozporuplné výsledky však prinášajú čísla o násilnej kriminalite. Tá síce klesla za desať rokov o 29 percent, ale v minulosti už policajti zaznamenali dva lepšie prvé polroky – a to v prípade rokov 2014 a 2015.

Stúpol extrémizmus aj kriminalita

Pozitívny je výrazný pokles lúpeží, ich počet klesol o dve tretiny. Ale zdá sa, že je opäť na vzostupe extrémizmus: násilných trestných činov s rasovým podtextom bolo tento rok už 92, čo je druhé najhoršie číslo po roku 2011.

A problémy robí aj vývoj v oblasti mravnostnej kriminality, ktorá za desať rokov vyskočila o 61 percent. Napríklad, prípadov pohlavného zneužívania zaznamenali policajti tento rok už 323, čo je po roku 2014 druhé najhoršie číslo v poslednom desaťročí.

Nárast počtu prípadov môže súvisieť aj s výraznejším počtom nahlásených trestných činov tejto kategórie a s výraznejšou citlivosťou Slovákov v tejto oblasti. Podobne to môže byť aj v prípade extrémizmu.

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie. (zdroj: Aleš Vojír VLMEDIA)

Autor: Aleš Vojíř, redakcie týždenníkov MY

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu