Nejeden z nás pri pohľade do zrkadla opakovane konštatuje, že by sme s tým zlomeným alebo inak poškodeným zubom mali konečne niečo robiť. Ako sa hovorí, „strach nám nedovolí“ objednať sa u zubára a dlho odsúvaný problém riešiť. Obávame sa bolesti, dlhého čakania na výsledok a samozrejme samotného priebehu zákroku. Chodiť po svete týždeň s obrúsenými zubami sa naozaj nikomu nechce!
Pohyb znamená zvýšené riziko úrazu
Určite si viete predstaviť situáciu, ak ste ju aj nezažili, že máte naplánovaný odchod na dovolenku, počítate dni, kedy zatvoríte za všednými povinnosťami dvere a vydáte sa za dobrodružstvom. Kým sa tak stane, ešte sadnete na bicykel, oprášite korčule alebo sa osviežite na kúpalisku. V tom vám sny nabúra nečakaný úraz. Stačí trošku nepozornosti alebo veľkej snahy vyhnúť sa karambolu a zlomený či inak poškodený zub vás vráti do reality. „Presne tak. Najčastejšie k nám chodia pacienti s úplne obyčajnými príhodami a neraz s otáznikmi v očiach, čo sa s tým zubom dá urobiť. Ak im po prehliadke poviem, že zakrátko odídu z ambulancie s novým zubom, nechcú mi jednoducho veriť,“ spomína Alexander Schill, primár Schill Dental Clinic, ktorú nájdete v žilinskom Auparku.
Otvárať fľašu zubami sa nevypláca
Nielen pohyb nám niekedy „poškodí“ úsmev, ale ja naša lenivosť či priam vynaliezavosť, ako si uľahčiť situáciu. „Nie je tajomstvom, že najmä muži majú potrebu otvárať fľaše zubami, zuby používame aj pri lúskaní tvrdých orechov, takisto namiesto nožníc ... je to viac ako nezodpovedné,“ konštatuje primár. Rovnako netreba zabúdať, že ovocie upravené na akýkoľvek spôsob alebo čerstvé – môže mať kôstky, takisto aj olivy. Zahryznutie do chutnej maškrty môže mať svoje neblahé následky. Spomenieme ešte „hryzenie“ zmrzliny alebo pahltné jedenie horúcich jedál. Tu si môžeme zubné nervy jednoducho „odpáliť“.
Nový zub na počkanie
Moderné technológie v stomatológii do značnej miery pomáhajú nielen presnejšie diagnostikovať problém, ale ho aj rovnako účinne riešiť. „Využívame veľa moderných technológií, spomedzi ktorých by som vyzdvihol prístroj CEREC na keramickú rekonštrukciu zubu. Prínosom tohto robota je, že nemusíme robiť provizórne riešenia a čakať na náhradu z laboratória. Priamo v ambulancii pri prvej návšteve naskenujeme situáciu v ústach a na počítači navrhneme rekonštrukciu, ktorú chceme urobiť. Pacient má možnosť vidieť 3D model. Potom CNC fréza urobí z keramického bločka kus, ktorý sa nalepí na miesto určenia. Nepotrebujeme žiadne odtlačky ani čakať týždne a dni na hotovú prácu z laboratória. Korunku či inú náhradu vyrobíme v priebehu pár minút ,“ vysvetľuje postup A. Schill, pričom tento systém začal na Slovensku používať ako prvý. Na týchto klinikách za viac ako desať rokov urobili prostredníctvom neho vyše 30 tisíc náhrad.

Prečo je CEREC výhodný pre pacienta?
- jedna návšteva a odídeme s hotovým zubom
- jedna injekcia
- jedno vŕtanie
- žiadne odtlačky
- žiadne provizórne riešenie
- je na nerozoznanie od vlastných zubov
- materiál je pevný, keramický
- má dlhoročnú trvácnosť
Schill Dental Clinic nájdete v Žiline, Bratislave ale aj v Prahe. A práve v reportáži TV Nova z pražskej pobočky sa dozviete, čo CEREC dokáže