Obmedzenie amalgámových výplní
Od prvého júla ich nesmú stomatológovia používať na ošetrenie mliečnych zubov, zubov tehotných či dojčiacich žien a zubov detí mladších ako 15 rokov. Obmedziť používanie amalgámu s obsahom ortuti zubárom určuje nariadenie, ktoré vlani schválili europarlament. Takéto plomby by sa mali prestať používať do roku 2030. Zubný amalgám má byť totiž jedným z hlavných zdrojov znečistenia životného prostredia ortuťou.
Aké výplňové materiály používate, aké majú výhody a nevýhody v porovnaní s ostatnými?
Pri každom materiáli je potrebné zachovať všetky kroky pracovného postupu. To dáva predpoklad vysokej kvality zubnej plomby, bez ohľadu na použitý materiál. Hádam každý laicky rozlišuje tzv. plombu amalgámovú „striebornú“ a „bielu“.
U nás amalgám nepoužívame. Aj keď je jedným z najstarších výplňových materiálov (používa sa viac ako 100 rokov) a využíva sa najmä pre zadné zuby, jeho nevýhodou je nielen nízky estetický efekt (plomba je tmavá) ale najmä potreba odvŕtania značnej časti zuba, aby sa vytvorila dostatočne veľká kónusova diera, ktorá fixuje amalgámovú plombu v zube. Rovnako je tu i riziko odlomenia časti zuba pri rozsiahlych plombách, pretože sa amalgám pri tuhnutí rozpína. Aj po niekoľkých rokoch môžu tenké steny zuba popraskať, odlomiť sa bez toho, aby tam bol nejaký kaz.
Naopak fotokompozity, ktoré u nás používame (živica plnená sklom alebo keramikou, na väčšie práce používame keramiku), sa pri aplikácii nanášajú v tenkých vrstvách a polymerizujú UV lampou, alebo tuhnú samovoľne (zmiešaním dvoch látok ). Umožňujú šetrnejšiu preparáciu zubu, odstraňuje sa iba poškodené zubné tkanivo. Nenarúša sa tak zdravé tkanivo zubu. Výhodou je aj to, že pacient môže hneď po dokončení jesť. Pri ich aplikácii musí stomatológ zabezpečiť suchosť ošetrovaných plôch.

Pri ošetrení najmä detského chrupu používame aj skloionomérne cementy. Ich hlavnou výhodou je dobrá priľnavosť k zubu a výborný preventívny účinok, pretože zároveň vylučujú fluór (fluoridové ióny), ktorý podporuje remineralizáciu. Použitie skloionomérneho cementu nevyžaduje absolútne suché plochy, preto sa tento materiál dá použiť aj na miestach, kde nie je možné zabezpečiť suché prostredie, napríklad pri krčkových kazoch. Aplikujú sa hlavne pri hlbokých kazoch.
Práve o amalgáme sa často hovorí ako o výplni, ktorú dokáže "vytiahnuť" žuvanie žuvačky. Je niečo na tomto mýte pravdivé?
Ak je výplň z akéhokoľvek materiálu kvalitná a odborne spracovaná, nie je možné, aby ju “vytiahla” žuvačka alebo hocijaké jedlo.
Pozrite si rozdiel pri ošetrení fokompozitom a amalgámom. www.schill.sk