Krakov spája poľské dejiny s európskou avantgardou

Na otázku, čo by mal turista v Poľsku navštíviť ako prvé, padne obyčajne odpoveď Krakov.

Krakov. Kde história vytekala zo všetkých puklín v omietkach domov až do meandru Visly pod kráľovským zámkom.Krakov. Kde história vytekala zo všetkých puklín v omietkach domov až do meandru Visly pod kráľovským zámkom. (Zdroj: archív MOT)

Na otázku, čo by mal turista v Poľsku navštíviť ako prvé, padne obyčajne odpoveď Krakov.

Je to niekdajšie hlavné mesto, kolíska poľskosti, najzachovalejší stredoveký mestský komplex s majestátnym Wawelom – kráľovským zámkom a katedrálou, kde sú pochovaní králi a národní hrdinovia. Tunajšie hlavné námestie je najväčšie v Európe (200x200m)!

Je aj veľkým kultúrnym centrom s mnohými múzeami, divadlami a koncertnými sálami. Krakov je aj mestom umelcov, spisovateľov a básnikov. Ešte donedávna tu žili dvaja laureáti Nobelovej ceny – Czesław Miłosz (1911-2004) a Wisława Szymborska (1923-2012).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na rozdiel od Varšavy, Vroclavu a Gdanska, toto mesto počas dvoch svetových vojen nebolo zničené. Popularitu Krakova potvrdzuje aj skutočnosť, že ho v minulom roku navštívilo až 13 miliónov turistov.

V posledných rokoch sa z typicky turistického mesta stáva z Krakova čoraz dôležitejšie pútnické centrum na svetovej úrovni. Veď je to mesto, kde študoval, slúžil ako kňaz, potom biskup, neskôr pápež a svätý Ján Pavol II. V Krakove je s ním spojených veľa miest, avšak za najdôležitejším miestom po stopách Jána Pavla II. je Arcibiskupský palác na ul. Franciszkańskej.

Oplatí sa ísť aj ďalej od centra, na štvrť Łagiewniki, kde popri niekdajších kameňolomoch, v ktorých mladý Wojtyła fyzicky pracoval, bolo postavené Centrum Jána Pavla II., v ktorom sa nachádza napríklad sanktuárium s jeho relikviami (www.janpawel2.pl), ale aj slovenská kaplnka. Pár krokov ďalej je Sanktuárium Božieho milosrdenstva a hrob sv. Faustíny.

SkryťVypnúť reklamu

Táto skromná, chudobná a slabo vzdelaná dievčina, sa vďaka svojím víziám a mystickým zážitkom, stala v poslednom čase jednou s najpopulárnejších katolíckych svätých, a obraz „Ježiš, dôverujem Ti!“, ktorý bol namaľovaný podľa jej pokynov, je uctievaný na celom svete.

Preto sa niet čo diviť, že pápež František rozhodol, že Svetové dni mládeže 2016, ktorých sa zúčastnilo aj veľmi veľa mladých Slovákov, sa konali práve v Krakove.

A takéto medzinárodné podujatia majú veľký vplyv na turistickú a kultúrnu propagáciu mesta, napomáhajú aj pri zvyšovaní počtu návštevníkov Krakova, a budú mať určite vplyv aj na zlepšovanie dopravnej, hotelovej a gastronomickej infraštruktúry.

Rozhodujúcu úlohu pri obsluhe turistov zohráva letisko Krakov - Balice, ktoré sa nachádza pomerne blízko mesta (len 11 km od centra) a má dobre rozvinuté cestné aj železničné spojenia. Vďaka neustálej expanzii z roka na rok môže obsluhovať čoraz viac cestujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v roku 2004, teda v roku, keď Poľsko vstúpilo do Európskej únie, to bolo 841 tisíc pasažierov, v roku 2017 to bolo už takmer 6 miliónov. Letisko sa neustále modernizuje a obsluhuje rovnako klasické, nízkonákladové, ako aj charterové letecké spoločnosti. Je atraktívne aj pre cestujúcich zo Slovenska, pretože ponúka lety do mnohých zaujímavých destinácií (celkovo viac ako 90 miest).

Prečítajte si tiež: Primátor poľského mesta Tadeusz Ferenc: Som hrdý na Rzeszów Čítajte 

Blízko Krakova vedie autostráda A4, spájajúca Nemecko a Ukrajinu. Východný úsek tejto trasy bol dokončený len nedávno, a od vtedy cesta z Krakova do iných dôležitých miest v regióne ako Tarnowa, Rzeszowa či Jarosława, alebo potom ďalej smerom na Ľvov, sa stala oveľa rýchlejšia a jednoduchšia. Krakov má aj veľmi dobré vlakové spojenie s Varšavou, kam cesta veľmi výhodným vlakom IC trvá len 2,5 hodiny.

Naviac, hlavná stanica sa nachádza v centre mesta, len pár minút od Starego Rynku (hlavného námestia). Samotné čakanie na vlak môže byť príjemné nielen k vôli novej modernej stanici, ktorá bola dokončená pred Svetovými dňami mládeže, a patrí dnes medzi najmodernejšie stanice v Európe, ale aj preto, že je spojená s moderným obchodným centrom – Galériou Krakowskou, ktoré je plné obchodov, reštaurácií či iných zaujímavých možností, ako stráviť voľný čas.

V meste je 150 hotelov troj a viac hviezdičkovej kategórie, pričom Varšava ich má len 80. Dynamicky sa rozvíja aj trh so súkromnými apartmánmi. Vďaka tejto konkurencii sa ceny, najmä v porovnaní s inými európskymi mestami, nezaraďujú do tej vyššej kategórie. Príjemne bude prekvapený aj ten, kto sa chce dobre a chutne najesť, lebo ceny sú prispôsobené aj peňaženkám priemerného turistu.

Žiaľ, čo Krakovu chýba, je dobré cestné či vlakové spojenie so Slovenskom. Ale aj tu sa už objavilo svetielko v tuneli. Terajšia poľská vláda plánuje spustiť rýchle spojenie Varšava – Budapešť, ktoré povedie cez Košice. Bude to reálne po vybudovaní úplne novej železničnej trate Krakov – Szczyrzyc, ktorá radikálne skráti čas v smere - Krynica, Muszyna a hraničná stanica Plaveč. Z dôvodu na ťažký horský terén sú to vysoké investície, ktoré sa odhadujú na 1,5 miliardy eur, ale aj napriek tomu by mala byť táto investícia z priebehu niekoľkých rokov zrealizovaná.

Obraz Krakova ako mesta žijúceho z dedičstva a tradícií neukazuje všetko, čo miesto nad Vislou môže ponúknuť. Hlavné mesto Malopoľska už niekoľko rokov vedie prím ako najatraktívnejšie miesto v oblasti moderných služieb. Vo veľkej miere je to aj zásluha uznávaných vysokých škôl, ktoré vzdelávajú mladých ľudí nielen v oblasti domáceho, ale aj medzinárodného biznisu.

To je skutočne obrovský kapitál, ktorý je veľmi dobre využitý - 23 vysokých škôl, práve 200 tisíc študentov, a čo je tiež veľmi dôležité, práve 2/3 obyvateľov mesta v produktívnom veku.

Dôkazom toho je aj počet zahraničných firiem, ktorých je v Krakove takmer 5 tisíc, počet zamestnaných v sektore moderných služieb je okolo 60 tisíc, čo je ¼ všetkých zamestnaných v tejto oblasti v Poľsku, či 300 start-upov. Práve v Krakove svoje centrá otvorili také firmy ako Google, IBM, Dell či slovenský ESET, kde našli prácu desiatky ba možno aj stovky Slovákov.

Autor: pd

Najčítanejšie na My Tatry

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 057
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 851
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 604
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 324
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 137
  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z MY Tatry

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Každý rok dobrovoľníci čistia hory. Mieria napríklad aj do Veľkej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách.

Ako na biologický odpad v horách?


Reťazec podáva pomocnú ruku projektom, ktoré pomôžu zlepšiť život v komunitách po celom Slovensku


Konateľ spoločnosti Tanawa Anton Ulbricht.

Toto je príbeh značky Tatranská minerálka.


  1. Viktor Pamula: Dvadsať rokov v NATO.
  2. Ivan Mlynár: Nácek Tomáš Taraba : „Medveď hnedý, vinný vo všetkých bodoch obžaloby“.
  3. Jozef Varga: Krkavci / 48. /
  4. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  5. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  6. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  7. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  8. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 47 172
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 681
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 491
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 10 217
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 416
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 398
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 551
  8. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 475
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu