PREŠOV. Do systému sa zapojí aj významný zamestnávateľ z oblasti automobilového priemyslu. Ponúka budúcim žiakom možnosť zarobiť si už počas školy i garanciu pracovného miesta.
Duálne vzdelávanie ako jednu zo svojich priorít deklarovali predsedovia oboch samosprávnych krajov na východnom Slovensku.
„Oslovíme zamestnávateľov a budeme motivovať riaditeľov škôl, aby išli do duálneho vzdelávania a nastavili určité podmienky na to, aby bolo príťažlivé pre všetkých,“ vyjadril sa prednedávnom na tlačovej besede Ján Furman, nový šéf školstva v Prešovskom samosprávnom kraji.
Stanislav Pravda: Museli sme vychytať muchy

„Duálne vzdelávanie je jedným z liekov na znižovanie nezamestnanosti,“ zdôraznil počas diskusie MY s Vami Stanislav Pravda, projektový špecialista Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Duál opísal slovami: „Je to partnerstvo medzi žiakom, zamestnávateľom a školou. Stále viac a viac sa duálne vzdelávanie rozbieha.“
Konštatoval, že v tomto roku budú na Slovensku prví absolventi duálu: „Ide o 2 611 žiakov, čo je málo.“
Napomôcť zlepšeniu duálneho vzdelávania majú zmeny v zákone, ktoré začnú platiť od septembra. Podľa Pravdu sa zníži byrokracia, nebude krátený normatív na žiaka (čo bol najväčší problém škôl), zapojiť sa do duálu bude dať počas celého roka a tiež sa chystá zmena plánov výkonov škôl z tried na žiakov. Učitelia by nemali prichádzať pre duál o hodiny. Zapojenie sa škôl či firiem do systému duálneho vzdelávania sa tak má podľa Pravdu zjednodušiť.
Na terajšie komplikácie poukázal napríklad Milan Laca zo Strednej odbornej školy technickej v Prešove: „Systém duálneho vzdelávania sme začali pred necelými tromi rokmi ako prvá škola v kraji. Sprevádzajú ho detské choroby a treba ich liečiť, aby sa nestali chronickými. Pretože sa ukázalo množstvo vecí, ktoré v zákone o odbornom vzdelávaní sú problematické. Sme radi, že sa niektoré začínajú riešiť.“
Prvé (nové) lastovičky
Podnikateľských subjektov, ktoré sú ochotné zapojiť sa od systému duálneho vzdelávania, pribúda. V školskom roku 2018/19 s ním v spolupráci so Spojenou školou Ľudmily Podjavorinskej v Prešove začína aj spoločnosť Lear Corporation, významný prešovský zamestnávateľ vyrábajúci komponenty pre automobilový priemysel.

Budúci zamestnanci tejto firmy sa môžu vyučiť v piatich odboroch (Mechanik elektrotechnik, Mechanik nastavovač, Mechanik mechatronik, Mechanik strojov a zariadení a Programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení). Zatraktívniť duálne vzdelávanie majú viaceré benefity, ktoré firma žiakom ponúka. Napríklad prípravu na povolanie v reálnych výrobných podmienkach, prístup k najnovším technológiám, možnosť vzdelávať sa a súčasne mať vlastný zárobok už na strednej škole, mesačné štipendium, odmenu za produktívnu prácu, prístup k firemným benefitom pre zamestnancov už počas strednej školy, obedy, brigády a hlavne garanciu pracovného miesta po úspešnom absolvovaní štúdia.
„V Lear Corporation v Prešove sme presvedčení, že cesta duálneho vzdelávania je tou správnou cestou k vychovaniu si lojálnych a šikovných zamestnancov. Chceme mladým ľudom ukázať, že nebudú 'lúzri' keď budú mať v rukách remeslo, ale práve naopak. Ponúkame individuálny prístup, čo v školách veľmi možné nie je, ponúkame prácu s modernými technológiami, obohatenie teoretických vedomostí o praktické skúsenosti našich dlhoročných zamestnancov – odborníkov. Žiakov pripravíme na reálny pracovný život či už u nás, alebo kdekoľvek inde, a to vďaka finančnému ohodnoteniu a simulácii pracovného procesu,“ povedala pre týždenníky MY Zuzana Callant, HR manažérka spoločnosti.
Vzniknú nové odbory
Možnosť zarobiť si už počas školy a nájsť uplatnenie hneď po jej ukončení je najväčšou výhodou duálneho vzdelávania.

Stanislav Pravda v ňom vidí potenciál, najmä po legislatívnych úpravách, ktoré ho zjednodušia. A to ako v prospech firiem, tak aj škôl. Napríklad v Prešovskom samosprávnom kraji je aktuálne do programu zapojených 7 stredných odborných škôl, kde sa vzdeláva spolu 83 žiakov, pričom tento počet chce župa výrazne zvýšiť.
Vzniknúť majú napríklad nové odbory v Bardejove v oblasti kožiarskej výroby, v Prešove je to biochemik – výroba piva a sladu, či v Kežmarku odbor so zameraním na animovanú obrazovú a zvukovú tvorbu.