Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Slováci sa sobášia často ako dávno nie (grafy a mapy z vášho mesta)

Na Slovensku stúpol počet zosobášených párov a klesol počet tých rozvedených. Čo je za tým? Pozrite si ako je to vo vašom okrese.

Stále viac snúbencov si vyberá netradičné miesta na sobáš. (Zdroj: MIROSLAV BELLAN)

Minulý rok bolo v Nových Zámkoch 221 sobášov. Väčšina ľudí sa brala na úrade, cirkevných svadieb bolo len 78 - zväčša v katolíckom

kostole. „Štyri či päť sobášov do roka sa koná aj pred náboženskou spoločnosťou Svedkovia Jehovovi a u baptistov,“ dodala mestská hovorkyňa Petronela Bernáth.

Článok pokračuje pod video reklamou

V centre Novohradu láka snúbencov uzatvorenie manželstva v nedávno zrekonštruovanej židovskej synagóge alebo mestskom parku. Najčastejšie volia svadbu v septembri.

Matričný úrad v Lučenci zaevidoval v uplynulom roku 133 civilných a cirkevných sobášov uzavretých vo svojom obvode. Nevesty majú väčšinou 26 – 30 rokov. Muži sa najčastejšie ženia medzi 31. a 35. rokom života.

Vo Vrábľoch vlani vstúpilo do manželstva 58 párov, v Zlatých Moravciach 57. Obe tieto menšie mestá v Nitrianskom kraji mali v roku 2017 takmer totožný počet sobášov.

Čo však mestečká odlišuje, je pomer cirkevných a civilných sobášov. Kým v Zlatých Moravciach mali 31 civilných sobášov a 26 cirkevných, vo Vrábľoch bolo civilných len 17 sobášov, zvyšných 41 bolo cirkevných.

Celkovo sa v roku 2016 na Slovensko zosobášilo 29 897 snúbencov. Vyšší počet svadieb u nás bol naposledy v roku 1993. S novodobým historickým rekordom z roku 1977, kedy od oltára odišlo zosobášených hneď 44 474 párov, sa napriek tomu predminuloročné čísla nedajú príliš porovnávať. Čo sa však za posledné roky zmenilo? Ako to vyzeralo vo vašom okrese?

Aký je pomer sobášov ku rozvodom? Sú rozdiely medzi Oravou a Malackami? Odpovede nájdete v sérii článkov, ktorú pre vás tento týždeň pripravili regionálne redakcie týždenníkov MY.

Nájdite si svoj región a navštívte priamo stránku vášho regiónu pre viac informácii priamo z vášho mesta či okresu.

article_photo(zdroj: Aleš Vojíř, dennik data)
Prečítajte si tiež:Záhorie: Na západe sa radi sobášili v septembri Čítajte Prečítajte si tiež:Trnava: Priezvisk bez koncovky -ová v pribudlo Čítajte Prečítajte si tiež:Nitriansky kraj: Platia celoslovenské trendy aj na juhu krajiny? Čítajte Prečítajte si tiež:Trenčín: Sobášov rekordne pribúda, v kurze sú hrady Čítajte Prečítajte si tiež:Bánovce a Topoľčany: Rrozvodom sa skončilo každé druhé manželstvo Čítajte Prečítajte si tiež:Kysuce: Ako to vyzerá s počtom sobášov na severe Slovenska? Čítajte Prečítajte si tiež:Novohrad: Čoraz častejšie sa sobáši na zámkoch, dokonca aj v ruinách Čítajte Prečítajte si tiež:Spiš: Sobášili sa Pánu Bohu pod nosom i v štýle prvomájového sprievodu Čítajte Prečítajte si tiež:Prešov: Niekoho sobášili v nemocnici, iných vôbec. Snúbenci na obrad neprišli Čítajte Prečítajte si tiež:Na Zemplíne stúpol počet sobášov, konali sa na nádvorí, zámku i kúpalisku Čítajte Prečítajte si tiež:Nové Zámky: Sobášov je čoraz viac. Jeden však zmarila polícia Čítajte Prečítajte si tiež:Žiar nad Hronom: Láska, ktorá prežila aj väzenie. Nevzdávajte to, odkazujú manželia dnešným párom (+FOTO) Čítajte Prečítajte si tiež:Levice: Magický dátum pre snúbencov majú ešte voľný Čítajte Prečítajte si tiež:Martin: Vlani vstúpilo do manželstva viac párov ako rok predtým Čítajte Prečítajte si tiež:Orava často vyčnieva v slovenských štatistikách, najmä tých rodinných Čítajte Prečítajte si tiež:Žilina: Budatínska kaplnka i Rosenfeldov palác. V Žiline sú nové miesta pre sobáš Čítajte 

Téma: Dátové témy týždenníkov MY


Hlavné správy z SME | MY regióny - správy

Logistický park známej značky by mali otvoriť začiatkom budúceho roka

V areáli priemyselného CTParku v Trnave bude mať spoločnosť prenajatých 50 tisíc štvorcových metrov.

Ilustračné foto.
Poprad získal v podobe Handlovského robustného krídelníka s reprezentačnými skúsenosťami.

Fotografie Daniela Stehlíka chválila aj spoluorganizátorka World Press Photo

Mladý fotograf z Rajca sa tento rok zaradil medzi finalistov Slovak Press Photo.

Pristihnutý pri práci. Daniel Stehlík v teréne.

Levický jarmok: Plastové taniere a poháre už nebudú

Guláš, cigánsku pečienku či pivo predajú do ekologicky odstrániteľných nádob.

Na Levickom jarmoku plastové obaly stopli.