60 rokov od podpisu Rímskych zmlúv stojí EÚ pred novými výzvami

Tento rok si 25. marca Európska únia pripomenula 60. výročie podpísania Rímskych zmlúv, ktoré boli jedným z prvých krokov európskej integrácie. Pre EÚ aj členské štáty je to príležitosť spoločne sa zamyslieť, ako ďalej.

Podpis Rímskych zmlúv v roku 1957.Podpis Rímskych zmlúv v roku 1957.

Po stáročia boli ozbrojené konflikty súčasťou európskej histórie. Ešte v 20. storočí zomrelo v druhej svetovej vojne najmenej 55 miliónov ľudí.

V snahe predísť v budúcnosti podobným udalostiam sformuloval dňa 9. mája 1950 vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman myšlienku zjednotenej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európske štáty sa mali v záujme zachovania mieru hospodársky zomknúť do tak pevného spoločenstva, že vojna medzi nimi by už viac nebola možná.

Sedemdesiat mierových rokov

Výsledkom dlhodobej integrácie je zjednotená Európa, ktorá sa dnes rozprestiera od Atlantiku po Čierne more, od Severného a Baltského mora až po Stredozemné more.

SkryťVypnúť reklamu

Jej súčasťou sú monarchie aj republiky, členovia NATO aj krajiny, ktoré členmi tejto organizácie nie sú. Európska únia je domovom viac ako 500 miliónov ľudí – viac ako majú Spojené štáty a Japonsko spolu.

Navyše, v rámci Európskej únie máme už 70 rokov trvajúci mier, čo je dlhšie ako kedykoľvek predtým. A pritom žijeme vo svete, v ktorom okolo nás v súčasnosti zúria približne štyri desiatky ozbrojených konfliktov, ktoré si každoročne vyžiadajú minimálne 170 000 ľudských životov.

Svoje spory dnes krajiny EÚ riešia diplomaticky. Ako uvádza predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker: „Niekedy spolu aj bojujeme. Ale našou zbraňou sú slová a naše spory urovnávame za rokovacím stolom.“

Práve za to, že sa EÚ podarilo postupne zmeniť Európu z vojnou zmietaného kontinentu na kontinent mieru, a zároveň za šírenie demokracie a ochranu ľudských práv dostala v roku 2012 Nobelovu cenu za mier.

SkryťVypnúť reklamu

Rímske zmluvy rozbehli zjednotenie Európy

Integrácia v Európe sa začala meniť na skutočnosť len niekoľko rokov po skončení druhej svetovej vojny. Ani nie po desiatich rokoch bolo jasné, že ide o úspešný projekt, a že možno preradiť na vyššiu úroveň.

Stalo sa tak práve 25. marca 1957, keď šesť zakladajúcich krajín (Nemecko, Francúzsko, Taliansko a tri krajiny Beneluxu) podpísali v Ríme dve zmluvy - Zmluvu o Európskom hospodárskom spoločenstve (EHS) a Zmluvu o Európskom spoločenstve pre atómovú energiu (Euratom), ktorými položili základy európskej integrácie. Tak vznikol spoločný trh založený na voľnom pohybe tovaru, osôb, kapitálu a služieb.

V roku 1957 bolo zároveň len 12 zo súčasných 28 členských štátov EÚ demokratickými zriadeniami, dnes sú nimi všetky. EÚ je tak najväčšie demokratické zoskupenie na svete.

SkryťVypnúť reklamu

V 80. rokoch to bola práve Európska únia, ktorá za svojich členov prijala bývalé diktatúry Grécko, Portugalsko a Španielsko, čím prispela k ich demokratizácii a hospodárskemu rastu.

Po páde železnej opony v roku 1989 to bola opäť Európska únia, ktorá pomohla preklenúť rozdelenie medzi východom a západom, keď sa jej členmi postupne v rokoch 2004 a 2007 stali mnohé krajiny strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska.

V roku 2013 pribudlo Chorvátsko a stalo sa doposiaľ posledným, 28. členským štátom EÚ. Keď Veľká Británia opustí EÚ v súlade s rozhodnutím v referende z roku 2016, Únia po prvýkrát stratí člena.

Predseda Európskej komisie Juncker k tomu uviedol: „Budúcnosť Európy nemôže byť rukojemníčkou volebných cyklov, straníckej politiky ani krátkodobých víťazstiev. Brexit – nech je akokoľvek poľutovaniahodný a náročný – nezastaví EÚ na ceste v ústrety budúcnosti. Ideme ďalej. Musíme ísť ďalej a niet vhodnejšej chvíle, niet nijakej inej chvíle než terajšku, aby sme začali túto zložitú diskusiu.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 305
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 412
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 226
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 255
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 888
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 405
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 092
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu