Študentka Mária Veronika: Pobyty v cudzine ma naučili nevzdávať sa

Vyskúšajte to aj vy, odporúča vysokoškolákom Mária Veronika Hovoričová, ktorá za štúdiom vycestovala do Slovinska aj do Grécka.

Mária Veronika spojila štúdium s cestovateľskými plánmi.Mária Veronika spojila štúdium s cestovateľskými plánmi. (Zdroj: ARCHÍV M.V. HOVORIČOVEJ)

Na úplnom začiatku bola túžba cestovať a spoznávať iné krajiny. Pokiaľ možno lacno a ešte počas vysokej školy.

Študentka Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave Mária Veronika Hovoričová nabrala odvahu a rozhodla sa, že využije príležitosť získať grant a absolvovať študijný pobyt v zahraničí prvýkrát v treťom ročníku a neskôr v piatom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyskúšala pritom program Erasmus+, ale aj CEEPUS so zameraním na stredoeurópske krajiny.

Výhoda u zamestnávateľov

„Lákalo ma zažiť iný prístup, chcela som vedieť, ako sa vzdeláva v spojení s praxou. Na Slovensku sa totiž stále vyučuje metódou bifľovania, aj keď sa to školy snažia zmeniť,“ popisuje ďalšiu stránku motivácie Mária Veronika.

SkryťVypnúť reklamu

Mladá žena, ktorá už dnes popri štúdiu pracuje v známej firme, si myslí, že pobyt v zahraničí mladých ľudí pripraví na neskoršie zamestnanie oveľa lepšie ako len skúsenosť s domovským univerzitným prostredím.„Zamestnávatelia účasť na stážach v cudzine oceňujú, je to veľmi často jedna z otázok na pracovných pohovoroch. Nejde len o jazykovú výbavu človeka, firmy hľadajú ľudí, ktorí sú zodpovední a vedia sa popasovať s problémom, samostatne ho vyriešiť,“ hovorí mladá žena. Dopĺňa, že za hranicami domova je človek odkázaný sám na seba, musí sa dorozumievať v cudzom jazyku a socializovať.

Precestovala celý Balkán

Vybrala si vysokú školu v slovinskej Ľubľane, grant jej totiž v tomto prípade pokryl takmer všetky nevyhnutné náklady. Ocenila ale aj úroveň výučby. „Páčil sa mi prístup učiteľov, viac so študentmi komunikovali. Bolo to viac praxe a menej teórie, ale aj viac angličtiny, keďže v nej neštudovali len zahraniční študenti, ale aj niektorí Slovinci. Úroveň ich angličtiny, rovnako ako u vyučujúcich, bola na vysokej úrovni,“ približuje.

SkryťVypnúť reklamu

Spomenie napríklad na predmet ekonomické právo, kde sa zaoberali reálnymi prípadmi, ktoré riešil Európsky súd. Hoci mená aktérov boli vymyslené, takýto spôsob, ako sa naučiť argumentovať, študentku oslovil. „Diskutovali sme, ako by sme rozhodli my, študovali smernice, ktoré sa pri posudzovaní situácií použili. Nakoniec sme sa rozdelili do skupín a simulovali zasadnutie súdu,“ hovorí. V Slovinsku spoznala Mária Veronika aj nových priateľov.

„Vo voľnom čase sme spoznávali nielen okolie. Precestovali sme celý Balkán, blízko bolo aj do Talianska, napríklad do Benátok či do Nemecka,“ pripomína výhodu pobytu.

Získaš možnosť porovnávať

Pri druhej voľbe prihliadala študentka slovenskej univerzity na finančné hľadisko, ale aj na počasie. Vybrala si grécke Atény.

SkryťVypnúť reklamu

„Myslela som si, že budem pri mori, no bolo to k nemu dve a pol hodiny, čiže som si rozmyslela, či tam ísť,“ spomína s úsmevom.

Grécko ju prekvapilo. „Je to úplne iná kultúra, ale aj veľmi rozdielny akademický priestor. Moja domovská škola sa mi zrazu zdala oveľa lepšia. Zaskočilo ma tiež, že v Grécku nemajú veľmi zabezpečenú hygienu,“ rozpráva o svojich postrehoch.

Ekonomickú krízu cítiť podľa jej slov všade, aj v prístupe k zahraničným študentom. „Neboli tam internáty, bývala som preto v prenajatom byte. Slabšia bola aj organizácia samotného štúdia,“ hovorí, no nesťažuje si.

„Keby som nevycestovala, nemám možnosť porovnávať, ako sa žije u nás a inde. Teraz viem, že niekde je to lepšie a niekde horšie. Slovensko považujem za taký stred. Určite nie sme sto rokov za opicami, ako si mnohí myslia, ale zároveň sa máme v čom zlepšovať,“ hodnotí.

Cesty za hranice Slovenska a zároveň za hranice jej komfortnej zóny ju naučili aj tolerancii. „Každá kultúra je svojím spôsobom iná. Nás a Čechov dávajú často do jedného vreca, a pritom Česi sú diametrálne odlišní. Nám sú podľa mňa mentalitou bližší skôr Poliaci. Každodenný kontakt so študentmi z iných štátov o nich naučí človeka veci, ktoré by inak nemal ako zistiť. Na ulici ich neuvidíš,“ hovorí.

Šanca, ktorá sa nemusí zopakovať

Vycestovaniu za štúdiom do zahraničia predchádza viacero krokov, ktoré musí záujemca zvládnuť. Od prihlášky s motivačným listom, výberu krajiny, cez rôzne formality a pohovor až po vybavovanie grantu a uvoľnenie zo školy.

„Je to dosť náročné, záleží aj na výbere predmetov, či vám ich uznajú aj na Slovensku. Zvládnuť treba povinnosti na oboch školách,“ vysvetľuje.

Skúsenosť s programom Erasmus naučila Máriu Veroniku trpezlivosti a pomohla jej nájsť v sebe schopnosť nevzdávať sa ani pri prekážkach.

Hoci jej samotnej priniesli zahraničné študijné pobyty do života predovšetkým pozitíva, ani dnes nie je takéto vycestovanie na skusy do sveta úplne bežné.

„V mojom okolí to vyskúšalo tak desať, maximálne dvadsať percent mladých ľudí,“ odhaduje. Domnieva sa, že tých zdanlivo menej odvážnych držia doma súkromné záväzky či práca popri štúdiu.

„Ak však môžem váhajúcim poradiť, po škole už určite nebude toľko času na cestovanie. Ak túto šancu nevyužije teraz, možno to raz neskôr bude ľutovať,“ odkazuje scestovaná vysokoškoláčka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 296
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 402
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 219
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 253
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 882
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 398
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu