Erasmus po slovensky

Slovensko sa do programu Erasmus po prvý raz zapojilo v roku 1998 a odvtedy ho využilo približne 108-tisíc Slovákov, ktorých kroky najčastejšie viedli do Česka, Nemecka, Španielska Poľska či Francúzska.

(Zdroj: SME)

Naopak, na Slovensko v rámci Erasmus + prichádza najviac študentov z Poľska, ale aj zo Španielska, Turecka, Francúzska a Česka. Smerujú najmä na Univerzitu Komenského a Ekonomickú univerzitu, na Univerzitu Mateja Bela či na Žilinskú univerzitu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Skúsenosť s programom Erasmus umožňuje nový pohľad na život a prácu,“ povedal absolvent programu, dnes úspešný filmový producent a mladý podnikateľ Jakub Viktorín. V rámci Erasmu si urobil filmový kurz na University of Falmouth vo Veľkej Británii a neskôr bol cez program Erasmus+ na stáži v organizácii NISI MASA v Paríži, európskej sieti mladých tvorcov. Hovorí, že vďaka týmto skúsenostiam sa dozvedel veľa o nových kultúrach, a to mimo bežného školského prostredia. Zároveň zlepšil svoje profesijné zručnosti a získal cenné kontakty, čo mu neskôr pomohlo pri zakladaní vlastnej firmy.

SkryťVypnúť reklamu

Do programu Erasmus+ je zapojený aj Patrik Krebs, riaditeľ bratislavského Divadla bez domova. Jeho herci nemajú domov a často ide o ľudí hendikepovaných, nielen sociálne, ale aj zdravotne. V rámci Erasmus+ vzdelával nielen seba, ale delil sa o svoje znalosti práce s hercami aj s ostatnými.

„Možnosť vycestovať, možnosť stretnúť sa, spolupracovať, bolo pre naše divadlo veľmi silným hybným motorom za posledné roky. Bez účinného vzdelávacieho nástroja a výmeny skúseností, akým je dnes Erasmus+, by nebola väčšina z týchto vecí možná,“ hovorí.

Projekty Erasmus+ na Slovensku

Veľmi obľúbené a úspešné projekty v rámci Erasmus+ na Slovensku sú Európska dobrovoľnícka služba a eTwinning.

Európska dobrovoľnícka služba (anglicky EVS) umožňuje mladým ľuďom vo veku od 17 do 30 rokov, a to aj tým, ktorí pochádzajú zo znevýhodneného prostredia, zapojiť sa do dobrovoľníckych projektov v krajinách EÚ a v partnerských krajinách. Projekty s dĺžkou 2 až 12 mesiacov sú zamerané na kultúru, deti a mládež, šport, sociálnu oblasť, umenie či ekológiu. Účastník neplatí žiadne poplatky okrem príspevku na cestovné, v prípade, ak ho úplne nepokrýva grant. Cieľom programu je naučiť sa nové veci a získať skúsenosti formou neformálneho vzdelávania.

SkryťVypnúť reklamu

Ivana Garanová Petrisková z Rožňavy strávila v rámci EVS osem mesiacov v macedónskom Skopje v rámci projektu Take Your Chance (Chop sa svojej šance). „Ako pre mnohých aj pre mňa jedno z najlepších rozhodnutí v živote. Prostredníctvom učenia sa jazyka a tým prenikania do kultúry sa stávam ozajstnou súčasťou tohto sveta,“ hovorí. A keď sa jej niekto pýta, čo robí, odpovedá: „Udávam rytmus… svojmu životu, podľa svojich predstáv a EVS mi k tomu veľmi pomohla!“

Ďalším úspešným programom je eTwinning, ktorý vytvára komunitu európskych škôl a učiteľov. Dnes ju tvorí už vyše 450 000 učiteľov z celej Európy a neustále sa rozrastá.

Učitelia sa môžu cez platformu eTwinning stretávať a spolupracovať na školských projektoch a zúčastňovať sa online vzdelávacích aktivít. Projekty pritom prebiehajú v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace).

SkryťVypnúť reklamu

Zapojiť sa môžu učitelia všetkých typov škôl – od materských, cez základné, špeciálne a stredné školy – a všetkých ročníkov, a to bez akýchkoľvek byrokratických prekážok.

Na Slovensku má eTwinning za sebou 6103 projektov, do ktorých sa zapojilo 2574 škôl a 7515 učiteľov. Jedným z nich je Kamila Bažíková z Obchodnej akadémie v Bratislave. Za sebou má tri roky projektov v rámci eTwinnigu. Je nadšená a ako hovorí, zažíva „naplnenie“ učiteľského povolania. „Žiaci dokázali pracovať úplne samostatne, tí slabší sa zbavovali strachu z komunikácie, lebo videli, že aj Nicolas z Grécka či Agniezska z Poľska napísali text s chybami. Okrem radosti z učenia u všetkých zvyšovali aj ich výkony v cudzom jazyku, avšak najviac ma prekvapili priateľskejšie vzťahy medzi nami,“ hovorí stredoškolská učiteľka.

Pozitívne dosahy programu ju inšpirovali natoľko, že sa stala aj jedným z 22 regionálnych ambasádorov projektu na Slovensku, ktorí pomáhajú svojim kolegom zapojiť sa do e-Twinningu. Kontakty na nich a informácie o projekte sú na stránke www.etwinning.sk. Národným podporným strediskom programu eTwinning na Slovensku je Národná služba pre elektronickú spoluprácu škôl a je súčasťou Žilinskej univerzity v Žiline.

Európska dobrovoľnícka služba

  • Pre koho: mladý človek, 17 – 30 r., aj zo znevýhodneného prostredia
  • Aktivity: mládež, deti, kancelária, príroda, šport, umenie, médiá…
  • Kde: celá Európa a ďalšie krajiny sveta
  • Trvanie: 2 až 12 mesiacov, najčastejšie 6 až 12 mesiacov
  • Náklady: hradené z grantu, žiadne ďalšie poplatky nie sú

Grant Erasmus+: ubytovanie, strava, vreckové, poistenie, kurz jazyka, príspevok na cestovné

Kontakty: Vhodnú vysielajúcu alebo prijímajúcu organizáciu možno nájsť v databáze organizácií zapojených do EVS na adrese: http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm, alebo cez www.mladiinfo.sk, prípadne facebook: Find EVS, EVS vacancy, Youth projects Slovakia, Youthnetworks www.youthnetworks.eu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Regióny

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 296
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 402
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 219
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 253
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 882
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 398
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu