Naopak, na Slovensko v rámci Erasmus + prichádza najviac študentov z Poľska, ale aj zo Španielska, Turecka, Francúzska a Česka. Smerujú najmä na Univerzitu Komenského a Ekonomickú univerzitu, na Univerzitu Mateja Bela či na Žilinskú univerzitu.
„Skúsenosť s programom Erasmus umožňuje nový pohľad na život a prácu,“ povedal absolvent programu, dnes úspešný filmový producent a mladý podnikateľ Jakub Viktorín. V rámci Erasmu si urobil filmový kurz na University of Falmouth vo Veľkej Británii a neskôr bol cez program Erasmus+ na stáži v organizácii NISI MASA v Paríži, európskej sieti mladých tvorcov. Hovorí, že vďaka týmto skúsenostiam sa dozvedel veľa o nových kultúrach, a to mimo bežného školského prostredia. Zároveň zlepšil svoje profesijné zručnosti a získal cenné kontakty, čo mu neskôr pomohlo pri zakladaní vlastnej firmy.
Do programu Erasmus+ je zapojený aj Patrik Krebs, riaditeľ bratislavského Divadla bez domova. Jeho herci nemajú domov a často ide o ľudí hendikepovaných, nielen sociálne, ale aj zdravotne. V rámci Erasmus+ vzdelával nielen seba, ale delil sa o svoje znalosti práce s hercami aj s ostatnými.
„Možnosť vycestovať, možnosť stretnúť sa, spolupracovať, bolo pre naše divadlo veľmi silným hybným motorom za posledné roky. Bez účinného vzdelávacieho nástroja a výmeny skúseností, akým je dnes Erasmus+, by nebola väčšina z týchto vecí možná,“ hovorí.
Projekty Erasmus+ na Slovensku
Veľmi obľúbené a úspešné projekty v rámci Erasmus+ na Slovensku sú Európska dobrovoľnícka služba a eTwinning.
Európska dobrovoľnícka služba (anglicky EVS) umožňuje mladým ľuďom vo veku od 17 do 30 rokov, a to aj tým, ktorí pochádzajú zo znevýhodneného prostredia, zapojiť sa do dobrovoľníckych projektov v krajinách EÚ a v partnerských krajinách. Projekty s dĺžkou 2 až 12 mesiacov sú zamerané na kultúru, deti a mládež, šport, sociálnu oblasť, umenie či ekológiu. Účastník neplatí žiadne poplatky okrem príspevku na cestovné, v prípade, ak ho úplne nepokrýva grant. Cieľom programu je naučiť sa nové veci a získať skúsenosti formou neformálneho vzdelávania.
Ivana Garanová Petrisková z Rožňavy strávila v rámci EVS osem mesiacov v macedónskom Skopje v rámci projektu Take Your Chance (Chop sa svojej šance). „Ako pre mnohých aj pre mňa jedno z najlepších rozhodnutí v živote. Prostredníctvom učenia sa jazyka a tým prenikania do kultúry sa stávam ozajstnou súčasťou tohto sveta,“ hovorí. A keď sa jej niekto pýta, čo robí, odpovedá: „Udávam rytmus… svojmu životu, podľa svojich predstáv a EVS mi k tomu veľmi pomohla!“
Ďalším úspešným programom je eTwinning, ktorý vytvára komunitu európskych škôl a učiteľov. Dnes ju tvorí už vyše 450 000 učiteľov z celej Európy a neustále sa rozrastá.
Učitelia sa môžu cez platformu eTwinning stretávať a spolupracovať na školských projektoch a zúčastňovať sa online vzdelávacích aktivít. Projekty pritom prebiehajú v bezpečnom virtuálnom prostredí (TwinSpace).
Zapojiť sa môžu učitelia všetkých typov škôl – od materských, cez základné, špeciálne a stredné školy – a všetkých ročníkov, a to bez akýchkoľvek byrokratických prekážok.
Na Slovensku má eTwinning za sebou 6103 projektov, do ktorých sa zapojilo 2574 škôl a 7515 učiteľov. Jedným z nich je Kamila Bažíková z Obchodnej akadémie v Bratislave. Za sebou má tri roky projektov v rámci eTwinnigu. Je nadšená a ako hovorí, zažíva „naplnenie“ učiteľského povolania. „Žiaci dokázali pracovať úplne samostatne, tí slabší sa zbavovali strachu z komunikácie, lebo videli, že aj Nicolas z Grécka či Agniezska z Poľska napísali text s chybami. Okrem radosti z učenia u všetkých zvyšovali aj ich výkony v cudzom jazyku, avšak najviac ma prekvapili priateľskejšie vzťahy medzi nami,“ hovorí stredoškolská učiteľka.
Pozitívne dosahy programu ju inšpirovali natoľko, že sa stala aj jedným z 22 regionálnych ambasádorov projektu na Slovensku, ktorí pomáhajú svojim kolegom zapojiť sa do e-Twinningu. Kontakty na nich a informácie o projekte sú na stránke www.etwinning.sk. Národným podporným strediskom programu eTwinning na Slovensku je Národná služba pre elektronickú spoluprácu škôl a je súčasťou Žilinskej univerzity v Žiline.
Európska dobrovoľnícka služba
- Pre koho: mladý človek, 17 – 30 r., aj zo znevýhodneného prostredia
- Aktivity: mládež, deti, kancelária, príroda, šport, umenie, médiá…
- Kde: celá Európa a ďalšie krajiny sveta
- Trvanie: 2 až 12 mesiacov, najčastejšie 6 až 12 mesiacov
- Náklady: hradené z grantu, žiadne ďalšie poplatky nie sú
Grant Erasmus+: ubytovanie, strava, vreckové, poistenie, kurz jazyka, príspevok na cestovné
Kontakty: Vhodnú vysielajúcu alebo prijímajúcu organizáciu možno nájsť v databáze organizácií zapojených do EVS na adrese: http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm, alebo cez www.mladiinfo.sk, prípadne facebook: Find EVS, EVS vacancy, Youth projects Slovakia, Youthnetworks www.youthnetworks.eu