To, čo sa začalo v roku 1987 ako skromný program mobility a výmenných pobytov v zahraničí pre vysokoškolských študentov, je dnes, po 30 rokoch, ťažiskovým programom EÚ, ktorý každoročne využije takmer 300 000 študentov, stážistov, dobrovoľníkov, učiteľov, školiteľov a pracovníkov s mládežou z celej Európy. Od jeho vzniku sa doň zapojilo už viac ako 9 miliónov Európanov, vrátane vyše 108-tisíc Slovákov.
Program EÚ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, ktorý bol pomenovaný po holandskom humanistovi Erazmovi Rotterdamskom, tento rok oslavuje svoje 30. výročie, A je na vrchole síl - úspešnejší a otvorenejší než kedykoľvek predtým. Tento výmenný program je jedným z najúspešnejších programov EÚ.
Dôvody úspechu približuje vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek: „Väčšina vníma Erasmus ako príležitosť, ktorá im pomôže odborne, jazykovo, no najmä získajú väčšie sebavedomie, že sa o seba dokážu postarať v zahraničí. Získajú tiež mnohé kontakty a sú aj zaujímavejší pre zamestnávateľov a ľahšie si nájdu prácu. Čo je zaujímavé, až desať percent študentov, ktorí absolvovali Erasmus, začalo podnikať. Súvisí to zrejme so získaným sebavedomím, že sa neboja ísť aj do rizika.“
Ako dnes vyzerá Erasmus+
Z pôvodne 11 krajín je doň aktuálne zapojených 33 krajín – okrem 28 členských štátov EÚ sú programovými krajinami aj Turecko, bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Vďaka programu dostali mnohí ľudia všetkých vekových kategórií a rôznych spoločenských vrstiev možnosť študovať, školiť sa, vykonávať dobrovoľnícku službu, spolupracovať na medzinárodných projektoch a získať nové skúsenosti v zahraničí.
V roku 2014 Európska komisia pôvodný program rozšírila a vynovila.
Súčasný Erasmus+ spája sedem existujúcich programov do jedného a už sa nezameriava len na vysokoškolákov (magisterské a doktorandské programy), ale ponúka viac príležitostí aj pre pracovné stáže či učňovskú prípravu, dobrovoľnícku činnosť, výmenu pracovníkov vo všetkých oblastiach vzdelávania (vrátane učiteľov), odbornej prípravy či práce s mládežou a pokrýva aj spoluprácu v oblasti športu. Zároveň siaha aj za hranice Európy. Navyše, je podstatne viac otvorený pre ľudí zo znevýhodneného prostredia, než boli jeho predchodcovia.
Študenti dostávajú ako podporu 150 až 250 eur na mesiac a sú oslobodení od platenia študijných poplatkov, a to aj v prípade, že hosťovská univerzita nejaké vyberá.
Do konca roku 2020 má program Erasmus+ k dispozícii rozpočet vo výške 14,7 miliardy eur, čo je o 40 percent viac než predchádzajúce programy, ktoré v sebe Erasmus+ spája. To umožní študovať, získať pracovné skúsenosti a vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí vyše 4 miliónom ľudí. Pre Slovensko sa očakáva zvýšenie rozpočtu z pôvodných 22 miliónov v roku 2014 na 40 miliónov eur v roku 2020. Program podporuje aj nadnárodné partnerstvá medzi rôznymi vzdelávacími inštitúciami.
Len v roku 2015 sa do programu Erasmus+ zapojilo 678 000 Európanov. Program najviac využili obyvatelia Francúzska, Nemecka a Španielska. Najobľúbenejšími cieľovými destináciami účastníkov programu boli Španielsko, Nemecko a Veľká Británia.
Erazmus zvyšuje šancu zamestnať sa
Spätná väzba od účastníkov potvrdzuje, že čas, ktorý v zahraničí v rámci programu Erasmus+ strávili, nebol premárnený: 94 percent respondentov uviedlo, že si zlepšili zručnosti, a 80 percent cíti, že majú lepšie kariérne príležitosti.
„Podľa našich prieskumov sa u východoeurópskych študentov, ktorí využili program Erasmus, znížilo riziko dlhodobej nezamestnanosti až o 83 percent a ich šanca získať zamestnanie krátko po skončení školy je o 14 percent vyššia ako u študentov, ktorí sa programu nezúčastnili. Erasmus má veľký vplyv aj na osobný život. Jeden zo štyroch absolventov programu má životného partnera inej národnosti, pričom sa často spoznali počas výmenného pobytu na Erasme,“ hovorí podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.
Navyše, v priemere každý tretí účastník programu Erasmus získa po ukončení stáže od príslušného podniku ponuku práce a každý desiaty absolvent programu si založí vlastnú firmu. Projekty podporované cez Erasmus motivujú aj učňov, ktorí zvažujú predčasný odchod zo školy, aby vďaka pobytu v zahraničí vytrvali v učňovskej príprave a úspešne ju ukončili. Študovať v zahraničí sa teda oplatí.
Erasmus a Slovensko
- SR zapojené do programu od r. 1998
- 108-tisíc obyvateľov Slovenska.
- Cieľové destinácie zo Slovenska: Česko, Nemecko, Španielsko, Poľsko, Francúzsko
- Odkiaľ prichádzajú na Slovensko: z Poľska, zo Španielska, z Turecka, Francúzska a Česka. Cieľ: UK Bratislava, Ekonomická univerzita Bratislava, Univerzita Mateja Bela, Žilinská univerzita
Koordinátori programu Erasmus+ na Slovensku
Program koordinuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.
Národné agentúry zodpovedné za realizáciu programu Erasmus+:
- SAAIC Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu – zodpovedá za implementáciu aktivít v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy,
- IUVENTA Slovenský inštitút mládeže – zodpovedá za implementáciu aktivít v oblasti mládeže a športu.
Informácie o Erasmus+: